Americká banka Goldman Sachs, německý chemický koncern BASF, britská banka HSBC a jihoafrická Standard Bank Group budou ve Spojených státech čelit žalobě za údajné manipulovaní s cenami platiny a palladia. Bude to první civilní hromadná žaloba v případu ovlivňování cen těchto kovů, sdělili právníci firmy, která žalobu podala.

Obvinění firmy podle žaloby podané u soudu na Manhattanu se od roku 2007 spolčovaly s cílem ovlivňovat cenové "fixingy", které se na Londýnské burze kovů a na obdobném trhu v Hongkongu určují dvakrát denně. Těmito fixingy se poměřují termínové a opční kontrakty.

Žalobu podal floridský výrobce šperků a policejních odznaků Modern Settings. Firma očekává, že kvůli cenovým manipulacím ztratila miliony dolarů a hodlá vymáhat po žalovaných dosud nespecifikované odškodné. Firma čeká, že k její žalobě se připojí další. Kupci kovů již dříve podali podobné žaloby na banky kvůli manipulacím cen zlata a stříbra.

Londýnská burza kovů v říjnu sdělila, že od prosince převezme kontrolu nad cenovými fixingy u platiny a palladia a využije pro ně novou elektronickou platformu. Hongkongský burzovní operátor Hong Kong Exchanges and Clearing ohlásil změny v systému stanovení cenových měřítek, o něž se až dosud staraly čtyři obviněné společnosti.

Regulační úřady v Británii, USA a jinde zpřísňují v posledních letech dohled nad cenovými měřítky. Impulzem k tomu bylo odhalení manipulací s londýnskou mezibankovní sazbou LIBOR a dalšími klíčovými sazbami.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru