Poradny při finanční tísni hlásí letos více než stoprocentní nárůst klientů, kteří nemají na splacení půjčky před výplatou, tedy takzvané mikro, rychlé nebo finské půjčky. Měsíčně jde asi o stovku klientů, což je asi desetina z celkového počtu osob, které poradny navštíví, řekl novinářům ředitel poraden David Šmejkal. Půjčky před výplatou nabízí asi pět desítek firem.

Nejčastěji to podle něj jsou lidi s nižším vzděláním a s podprůměrným čistým příjmem, kteří žijí v Moravskoslezském a Ústeckém kraji nebo v Praze. V porovnání s ostatními klienty se však ve finančních problémech kvůli půjčce před výplatou ocitají častěji mladší ročníky. "Zejména jde o lidi ve věku 25 až 35 let. Tyto půjčky se vyřizují převážně přes internet a k tomuto médiu mají blíže spíše osoby mladší," upozornil Šmejkal.

O půjčku před výplatou žádají především klienti, kteří již mají několik půjček, z nichž alespoň část je po splatnosti. Výjimkou není ani to, že jsou některé pohledávky exekučně vymáhány. Takoví lidé se pak dostávají do fatálních problémů s rodinným rozpočtem.

"Kvůli svému zadlužení a momentální neschopnosti splácet nevidí jiný způsob řešení než opatřit si další půjčku. Protože jsou již v prodlení se splácením, nedosáhnou na standardní úvěr a využijí půjčky před výplatou. Vzhledem k nepříznivé finanční situaci však existuje velké riziko, že se dostanou do prodlení i s touto půjčkou, s níž jsou ovšem spojeny tvrdé sankce v případě nesplácení," popsal Šmejkal.

Některé firmy na svých internetových stránkách otevřeně deklarují, že nevyžadují potvrzení o příjmu a půjčí i nezaměstnaným. U takových klientů lze předpokládat, že se dostanou do prodlevy se splácením a budou požadovat minimálně jedno prodloužení doby splatnosti. Společnosti tedy dopředu počítají s tím, že klient bude muset zaplatit i další poplatky a sankce spojené s půjčkou, vysvětlil Šmejkal.

Poplatky, úroky a další sankce spojené s prodlením přitom činí z půjček před výplatou velice drahý produkt. "Není výjimkou, že poplatky a sankce z prodlení v součtu dosáhnou či dokonce překročí původní zapůjčenou částku. Některé firmy si navíc za zaslání upomínek účtují poplatky v řádech stokorun, aniž by byl jejich počet omezen. Věřitel tak klientovi může poslat libovolný počet upomínek a naúčtovat mu vysoké poplatky," připomněl šéfredaktor serveru Měšec.cz Dalibor Z. Chvátal. Netransparentně bývá popsáno i vymáhání pohledávky.

Rizika spojená s půjčkami před výplatou by podle ředitele právního oddělení Provident Financial Martina Švába snížila úprava zákona o spotřebitelském úvěru. Ten se nyní vztahuje pouze na úvěry od 5000 do 1,88 milionu korun. "Navrhujeme odstranění této hranice a zavedení platnosti zákona pro všechny půjčky," uvedl Šváb. Cestu k větší průhlednosti na trhu s krátkodobými půjčkami vidí i v zavedení licencí. Finanční produkty pro spotřebitele a s tím spojené služby by měly právo nabízet jen licencované společnosti, u nichž by bylo možno kontrolovat kvalitu poskytovaných služeb. Licence by měla vydávat ČNB, dodal.