Regulovaná cena elektřiny pro domácnosti příští rok poklesne o 1,2 procenta. Oznámil to ve středu Energetický regulační úřad (ERÚ). Regulovaná složka tvoří něco přes polovinu z výsledné faktury za elektřinu. Finální úspora zákazníků tak bude v průměru menší než jedno procento.

Zbytek faktury tvoří silová cena elektřiny, kterou obchodníci nakupují na burzách. Ta se v posledních letech propadla na svá historická minima. Jak dříve ale oznámili obchodníci, žádné dramatické propady cen pro zákazníky již čekat nelze.

Například největší dodavatel ČEZ v říjnu svým zákazníkům slevy nabídl. Desetiprocentní sleva se nicméně týká jen těch zákazníků, kteří si pořídí produkci ČEZ na dva roky. "Můžeme vám garantovat, že vám do té doby ceny elektřiny při výkyvech nezvýšíme, cena už může jen klesat," řekl generální ředitel společnosti Daniel Beneš.

Plyn naopak zdraží

ERÚ ve středu oznámil i ceny regulované složky pro plyn. Tyto poplatky, které tvoří ve finální faktuře zhruba pětinu, zdraží v průměru o 1,18 až 4,74 procenta podle toho, k čemu lidé plyn využívají. 

V souvislosti s cenami plynu se úřad podle své předsedkyně Aleny Vitáskové původně obával výraznějšího zdražení, a to kvůli geopolitické situaci a rizikům spojeným hlavně s vývojem na Ukrajině, takový vývoj ale nenastal. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru