Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) díky oživení domácí poptávky výrazně zlepšila výhled pro českou ekonomiku: letos očekává růst hrubého domácího produktu v Česku o 2,4 procenta. To je dvojnásobek oproti květnovému odhadu.

V roce 2015 má česká ekonomika mírně zpomalit růst na 2,3 procenta a následně se opět vrátit k růstu vyššímu - konkrétně o 2,7 procenta. Spolu s nastartováním ekonomiky věří OECD i v mírné snižování nezaměstnanosti v Česku. Ta by tak měla postupně z letošních 6,3 procenta klesnout na rovných šest procent v roce 2016.

OECD zároveň v globálním výhledu zveřejněném v úterý vyzvala českou vládu, aby se zaměřila na efektivní utrácení strukturálních evropských fondů. "Vyhlášené priority sice zahrnují infrastrukturu, inovace nebo regionální rozvoj, ale tyto cíle byly v minulosti při samotném čerpání fondů opakovaně míjeny. Efektivní použití fondů přitom může podpořit růst produktivity," píše se ve zprávě.  

V porovnání s ostatními zdroji, které předpovídají vývoj národních makroekonomických ukazatelů, se predikce OECD drží většinou na dolní hranici rozptylu. U letošního odhadu je o 0,4 procentního bodu optimističtější než nejnovější předpověď Světové banky. Jinak je ale s ohledem na letošek i následující dva roky vždy opatrnější než prognózy České národní banky nebo Mezinárodního měnového fondu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru