Bez soustředěného úsilí potrvá Řecku nejméně 20 let, než se zaměstnanost v této zemi vrátí na úroveň před krizí.

Uvedla to v pondělí Mezinárodní organizace práce (MOP). Míra nezaměstnanosti v Řecku patří k nejvyšším v Evropské unii, situace na tamním trhu práce se ale díky končící hospodářské recesi již zlepšuje.

Sérii návrhů, které by proces mohly urychlit a zkrátit jej zhruba o osm let, v pondělí podle agentury AP v Aténách nastínil šéf výzkumného oddělení MOP Raymond Torres. MOP v doporučeních kombinuje naléhavá opatření a strukturální reformy.

Její návrhy zahrnují program na podporu zaměstnanosti mládeže v objemu jedné miliardy eur (téměř 28 miliard korun). Hovoří se v nich také o zlepšení podmínek komerčních úvěrů.

Míra nezaměstnanosti v Řecku v srpnu činila 25,9 procenta. Dosáhla tak nejnižší hodnoty za dva roky, nadále však byla více než dvojnásobná ve srovnání s průměrem celé eurozóny. Většina nezaměstnaných je v Řecku bez práce déle než rok.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o úvěrovou pomoc. Celkem získalo 240 miliard eur (zhruba 6,6 bilionu korun), výměnou za to musela vláda zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně, což prohloubilo hospodářskou recesi.

Z recese se řecká ekonomika podle nedávno zveřejněných dat vymanila na počátku roku. V prvním čtvrtletí podle přepočtených údajů řeckých statistiků obnovila růst a v dalších dvou kvartálech už rostla i v meziročním srovnání.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru