Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu překvapivě zlepšila poté, co se půl roku nepřetržitě zhoršovala. Vyplývá to z výsledků průzkumu u zhruba 7000 německých podniků, které v pondělí zveřejnil institut Ifo.

Index podnikatelské nálady v listopadu stoupl na 104,7 bodu, zatímco analytici podle agentury Reuters počítali s jeho poklesem na rovných 103 bodů. V říjnu se index propadl na 103,2 bodu, tedy na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

Ekonom institutu Ifo Klaus Wohlrabe uvedl, že za nárůstem indexu stály především nižší ceny ropy a slabší kurz eura. Dodal však, že je předčasné hovořit o obratu ve vývoji důvěry. Upozornil nicméně, že pokud se příznivý vývoj indexu v prosinci potvrdí, bude to mít pozitivní dopad na hospodářský růst v první polovině příštího roku.

Wohlrabe také předpověděl, že v celém letošním roce dosáhne tempo růstu největší evropské ekonomiky 1,4 procenta. Jeho prognóza je tak o něco optimističtější než vládní výhled.

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi, která se většinou definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 0,1 procenta, zatímco ve druhém kvartálu o 0,1 procenta klesl.

Německou ekonomiku zasáhl hospodářský útlum klíčových obchodních partnerů v eurozóně. Negativní dopad má rovněž ukrajinská krize, která vedla k prudkému poklesu německého exportu do Ruska.

"Pondělní údaje institutu Ifo jasně podporují náš názor, že ekonomika v posledním čtvrtletí roku zrychlí," uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING. Dodal však, že hospodářská stagnace ve Francii a Itálii stále představuje pro německou ekonomiku hrozbu.

Německá vláda v říjnu výrazně snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky, a to na 1,2 procenta z původně očekávaných 1,8 procenta. Příští rok by měla ekonomika podle nové prognózy stoupnout o 1,3 procenta, zatímco předchozí výhled počítal s dvouprocentním růstem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru