Během prvních šesti měsíců letošního roku bylo založeno celkem 19 381 nových firem. To představuje o 5 244 podniků více než v loňském roce za stejné období. Nárůst lze připsat specifickým typům společností, které se v minulém roce mezi nově založenými společnostmi vůbec nevyskytovaly. Jedná se především o takzvaná sdružení (svaz, spolek, společnost, klub), organizační jednotky sdružení a zájmová sdružení právnických osob. Vliv na to měly změny v novém občanském zákoníku. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Naopak u podnikatelů poklesl zájem o tradiční právní formy podnikání. Počínaje rokem 2014 došlo ke zjednodušení podmínek pro založení společnosti s ručením omezeným, k výraznému nárůstu nově vzniklých ale ani tak nedošlo. Jejich počet se meziročně zvýšil jen mírně, došlo však k poklesu jejich podílu v rámci celku. Zatímco v roce 2013 tvořily celkem 83 procent všech nově vzniklých společností, v letošním roce to bylo pouhých 64 procent. Počet nově vzniklých akciových společností rovněž poklesl. Jejich počet je obecně oproti společnostem s ručením omezeným minimální, což souvisí především se složitějšími podmínkami pro jejich zakládání.

"Zatímco nekapitálových společností z roku na rok přibylo, chuť podnikatelů zakládat akciové společnosti byla v letošním roce výrazně nižší po celé první pololetí. K největšímu meziročnímu propadu došlo v únoru a květnu, kdy počet nově vzniklých akciovek byl v porovnání s loňským rokem ani ne poloviční," vysvětluje Jan Cikler, projektový manažer aplikace Cribis. 

Proměna odvětví

Změnila se i popularita odvětví, do kterých se rozhodli podnikatelé vstoupit. Zatímco v roce 2013 celá čtvrtina nově založených firem podnikala v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, v letošním roce to bylo jen 18 procent. Naopak nejvíce společností založených během prvního pololetí 2014 spadá do kategorie ostatní činnosti - více než 2 800 - což souvisí s novinkami v občanském zákoníku. Během prvního pololetí roku 2013 vzniklo pouhých 174 společností této kategorie.

Nárůst společností byl v letošním roce zaznamenán také v kategorii zpracovatelský průmysl a profesní, vědecké a technické činnosti. Naproti tomu počet nově založených společností podnikajících ve stavebnictví se oproti loňskému roku snížil o více jak třetinu. V obou sledovaných pololetích vzniklo také okolo 2 600 společností věnujících se činnostem v oblasti nemovitostí. Zatímco v roce 2013 se jednalo o každou pátou firmu, letos tato kategorie tvořila jen 14 procent všech nových společností.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.