V Národní potravinové sbírce, která se konala v sobotu na 380 místech v Česku, se vybralo 173 tun trvanlivých potravin pro lidi v nouzi, jako jsou matky s dětmi, postižení či klienti azylových domů.

"Celkem 146 tun trvanlivých potravin darovali zákazníci obchodních řetězců, 1,6 tuny potravin poslali lidé přes webové stránky damejidlo.cz.  Více než dvojnásobkem potravin oproti loňsku přispěly firmy, které darovaly 25,5 tuny potravin," uvedla šéfka platformy Byznys pro společnost Pavlína Kalousová.

Podle údajů platformy se nejvíce potravin vybralo v Praze (38,5 tuny) a na jihu Moravy (19,5 tuny). Z obchodů byl nejúspěšnější Globus na pražském Černém Mostě (3,64 tuny) a Tesco na Smíchově (3,3 tuny).

Akci organizovala platforma společenské odpovědnosti Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy. Do sbírky se zapojilo 180 obchodů po celé zemi, jednalo se o prodejny Tesco, Penny, Kaufland, Albert, Globus, drogerie dm a web damejidlo.cz.

Na letošní akci pomáhalo na dva tisíce dobrovolníků z řad zaměstnanců hypermarketů, neziskových organizací, ale i lidí, kteří se přidali na výzvu facebookové stránky Potraviny pomáhají.

Vybrané položky dobrovolníkům zákazník po koupi odevzdal za kasou, potom je vozy DHL zavážely hned do potravinových bank či neziskových organizací, které potraviny následně rozdělily mezi lokální charity a potřebné.

"Potraviny mířily do potravinových bank a charit v tom kraji, kde se vybraly," upřesňuje Kalousová.

Z osmnácti nabízených položek trvanlivých potravin lidé darovali nejvíce mouku, olej, luštěniny a nově také díky zapojení drogerií dm dětskou výživu.

Loni se v první sbírce vybralo 66 tun potravin. Vypadalo to na ohromné množství, ale nakonec se ukázalo, že zásoby nevydržely déle než půl roku. "A azylovým domům necelé tři měsíce a sloužily spíše jako přilepšení," tvrdí Jakub Vopelák z Armády spásy.

Sbírka reaguje na skutečnost, že v České republice je 15,4 procenta obyvatel ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením. "Samotná Armáda spásy, která působí v jedenácti městech v Česku, vydává denně více než 2000 porcí jídel," upřesňuje Vopelák.

Organizátoři by rádi pořádali potravinové sbírky několikrát ročně, podobně je tomu ve Velké Británii, což potvrzuje i generální ředitel Tesco Stores ČR David Morris.

Ten v sobotu dobrovolničil v obchodním centru na pražském Smíchově a i on si všiml, že letos měli lidé o potravinovou sbírku ještě větší zájem než loni.

"Právě předvánoční doba je pro sbírku dobrá, lidé před Vánocemi více dávají," je přesvědčen Morris. Upozorňuje také na desítky dobrovolníků z řad personálu Teska, kteří v sobotu pomáhali dobrovolně a neplaceně. "To je přece skvělé," dodává.

Množství vybraných potravin v jednotlivých krajích:

Kraj Množství potravin (v tunách)
Praha 38,5 t
Středočeský 9,4 t
Liberecký 5,4 t
Ústecký 11,2 t
Moravskoslezský 17,1 t
Jihomoravský 19,5 t
Olomoucký 5,8 t
Vysočina 6,4 t
Zlínský 7,1 t
Plzeňský 4,6 t
Karlovarský 3,1 t
Královéhradecký 3,4 t
Jihočeský 6,7 t
Pardubický 7,1 t

Zdroj: Byznys pro společnost

Obchody, ve kterých se vybralo nejvíce potravin:

Obchod Kraj Množství potravin (v tunách)
Globus - Praha 9 - Chlumecká Praha 3,64 t
Tesco - Praha 5 - Radlická Praha 3,3 t
Tesco - Brno - Vídeňská Jihomoravský kraj 2,8 t
Tesco - Brno Královo Pole - Cimburkova Jihomoravský kraj 2,5 t
Globus - Brno - Hradecká Jihomoravský kraj 2,3 t
Globus - Praha 5 - Sárská Praha 2,3 t
Globus - Pardubice - Poděbradská Pardubický kraj 2,3 t
Tesco - Zlín - Třída 3 května Zlínský kraj 2,1 t
Tesco - Praha 10 - U Slávie Praha 2,03 t
Kaufland - Praha 6 - Bělohorská Praha 2,024 t

Zdroj: Byznys pro společnost

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru