Bělorusko snížilo odhad hospodářského růstu pro příští rok na 0,2-0,7 procenta z dosavadní předpovědi dvě procenta. Je to důsledek nepříznivého vývoje ruské i globální ekonomiky, řekl v sobotu podle státní tiskové agentury Belta běloruský ministr hospodářství Nikolaj Snopkov.

Růst hrubého domácího produktu (HDP) Běloruska se loni zpomalil na 0,9 procenta a v letošním roce čeká Mezinárodní měnový fond mírné zrychlení na 1,6 procenta. V prvních devíti měsících tohoto roku HDP země, která je do velké míry závislá na ruské ekonomice, stoupl o 1,5 procenta.

Ruská ekonomika je pod tlakem sankcí, které na Moskvu uvalil Západ kvůli ukrajinské krizi. Ruská vláda letos očekává zpomalení celoročního růstu HDP na 0,5 procenta z loňského tempa 1,3 procenta a z předloňských 3,4 procenta. Příští rok odhaduje Moskva růst HDP o jedno procento.

Bělorusko dostávalo v minulých letech od Ruska miliardy dolarů půjček a výrazné slevy na nákup jeho energetických surovin. Tak štědrou pomoc už ale nyní Minsk podle vlády čekat nemůže. "Každý by měl pochopit, že všechny vlády se nyní nacházejí v obtížné situaci," řekl Snopkov na dnešním zasedání kabinetu. "Ani spřátelené vlády nemohou pomáhat jiným s problémy. Musíme si je řešit sami," řekl.

Za zpomalení běloruské ekonomiky může ale podle ministra i špatný stav světové ekonomiky. "Experti říkají, že situace je těžká a že globální krize bude dlouhá," uvedl Snopkov.

Bělorusko má zahraniční dluh ve výši 13 miliard dolarů (290 miliard Kč)a během příštího roku má podle agentury Reuters splatit čtyři miliardy dolarů. Vláda dříve sdělila, že plánuje tři miliardy USD z této sumy vzít z rozpočtu a zbylou miliardu by jí měl zajistit prodej eurobondů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru