Na dokončení vyjednávání rozsáhlé obchodní dohody mezi EU a Spojenými státy známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) je čas do konce příštího roku, míní český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Pak podle něj hrozí, že se složitá jednání stanou obětí předvolební kampaně v příštích prezidentských volbách v USA.

Na pátečním jednání ministrů zemí EU odpovědných za mezinárodní obchod také podle Mládka někteří jeho kolegové dávali najevo obavy ze složitého procesu schvalování dohody v Evropě samotné i v Evropském parlamentu.

Vyjednávaná dohoda TTIP, která by v případě uzavření vytvořila největší zónu volného obchodu na světě, je terčem ostré kritiky z mnoha stran. Nová eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová chce veřejným námitkám čelit co největší otevřeností ze strany komise. Publikován už byl vyjednávací mandát evropského týmu, zveřejňovány budou i další dokumenty.

Ministr Mládek podle svých slov na jednu stranu "poptávku po maximální transparentnosti a určitou nedůvěru" například mezi podnikateli či odbory chápe. Připomněl ale také, že v minulosti byly podobné dohody vždy dojednávány za zavřenými dveřmi, strany nechtěly odkrývat před jejich uzavřením karty a tím svou vyjednávací pozici oslabovat.

Skupiny z EU i Spojených států se podle Mládka stále snaží chránit své zájmy před "skutečnou či umělou konkurencí". Český ministr zmínil například tarify na dovoz luxusních automobilů do USA, kde má ČR nepřímý zájem na jejich odstranění jako země, jejíž firmy jsou dodavateli pro mnohé evropské automobilky. Velkou otázku stále také tvoří netarifní bariéry přístupu například k veřejným zakázkám. Otevřeným problémem je také případné zařazení dohody o sporech mezi investory a státy do TTIP, kde jsou některé země EU výrazně proti.

Závěry pátečního ministerského jednání zdůrazňují, že obsáhlá, vyrovnaná a pro obě strany výhodná podoba TTIP může výrazně přispět k posílení vzájemné obchodní výměny, tvorbě pracovních míst a ekonomickému růstu EU. Zároveň prý může být strategickým základem transatlantického partnerství. Při vyjednávání má podle závěrů hrát významnou roli dialog s evropskou občanskou společností.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru