Sáčků a igelitových tašek v obchodě, ale zároveň i v odpadu výrazně ubude. Diplomaté členských zemí Evropské unie totiž potvrdili dřívější rozhodnutí europoslanců přijmout směrnici omezující používání igelitových tašek. Dohodu tak nyní čeká pouze formální schválení v Radě EU a Evropském parlamentu. Členské státy podle směrnice budou muset buď zásadně omezit spotřebu plastových sáčků, nebo jejich používání zpoplatnit.

Opatření se týká tašek s tloušťkou pod 50 mikronů, tedy tenčích igelitek, tvořících většinu spotřebovávaných igelitových tašek. Členské země budou mít na výběr dva způsoby, jak snížit jejich počty. První je povinný cíl snižování – 90 sáčků na jedno použití na osobu ročně k roku 2019 a jen 40 v roce 2025. Druhou variantou je zajištění, že za ně budou muset zákazníci v obchodech k roku 2019 platit.

Z opatření mohou být vyňaty nejtenčí sáčky pod 15 mikronů. O tom, zda je zahrnout do případné novely, by se mělo rozhodnout za dva roky. Komise a členské státy by také měly informovat o negativních dopadech výrazného používání igelitových tašek na životní prostředí.

Zástupce vedoucího českého zastoupení při EU, velvyslanec Jakub Dürr, novinářům řekl, že ČR mohla návrh podpořit právě kvůli možnosti vybrat si způsob, jak tašky omezit. "Nedá se předjímat vůle zákonodárce ani říct, jak přesně bude vypadat návrh, který vyjde z dílny ministerstva životního prostředí," poznamenal Dürr. Z debat na toto téma, které se dosud v Česku vedly, ale podle něj plyne, že si země spíše zvolí variantu tašky zpoplatnit. "Ostatně už to je praxe mnoha supermarketů a prodejců," dodal.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v pátek v Bruselu nechtěl plán příliš komentovat. "Plastové tašky beru především jako záležitost ochrany životního prostředí," podotkl. Věc prý z obchodního hlediska není "fatální" a nepochybně podle něj existují jiné materiály, které je možné používat. "Budeme o tom diskutovat, ale nejsem si jist, jestli je to takové drama," dodal ministr.

Předcházející komise Josého Barrosa s původním plánem snížit počet igelitek přišla před rokem, nápad už tehdy kritizovaly například české obchodní řetězce.

Místopředseda nové Junckerovy komise Frans Timmermans, odpovědný za snahy o lepší legislativu, snižování zbytečné byrokracie a podobně, ještě před pondělní kompromisní dohodou diplomatů a europoslanců dával najevo pochyby, zda podoba, do které se původní návrh za rok proměnil, skutečně řeší původně zamýšlený cíl. Navrhoval celý návrh stáhnout jako nadbytečný. Po dohodě nakonec členským zemím a europoslancům ustoupil.

Páteční rozhodnutí diplomatů členských zemí ještě čeká závěrečné formální potvrzení na některé z nejbližších ministerských rad a také v europarlamentu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru