Těžařské firmy zaplatí za vytěžené hnědé uhlí a další nerosty zhruba dvakrát tolik, než kolik platí nyní. Alespoň s tím počítá novela horního zákona, kterou po letech průtahů a debat připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Tu nyní posílá do meziresortního řízení i přesto, že se na výši poplatků již v minulosti neshodlo s ministerstvem financí Andreje Babiše.

Ten chtěl totiž víc peněz pro státní rozpočet. Například ministr životního prostředí Richard Brabec (také ANO) na jaře mluvil o desetinásobném navýšení. I nyní se přitom jedná o slušný nárůst. MPO totiž předpokládá celkové příjmy z poplatků za těžbu ve výši jedné miliardy korun. Obce dostanou zhruba stejně, jako v roce 2013, tedy okolo 447 milionů korun. Stát si ale o 426 milionů polepší, když dostane 576 milionů korun ročně.

Pokud to Babišovi stačí, není zatím jisté. „Jsme otevřeni jednání, víc k tomu nyní říci nemohu,“ odmítl sdělit další detaily mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka. Návrh zákona tak čeká ještě tuhý boj v meziresortním řízení a na vládě. 

Kromě vyššího výběru poplatků novela také mění poměr, jakým budou peníze distribuovány. Zatímco nyní dostávaly tři čtvrtiny obce, na jejichž území se nerosty těžily, a zbytek šel státu, nyní obcím připadne zhruba 38 procent a stát 62 procent z vybraných peněz.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru