Soud v kauze Jany Nagyové (dnes Nečasové), která odstartovala pád Nečasovy vlády, začíná ve čtvrtek. Spolu s Nagyovou jsou obviněni i tři vojenští zpravodajci. Před soudem stanou i bývalí šéfové vojenské rozvědky Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí až pět let vězení za zneužití veřejné pravomoci. Po vypuknutí kauzy předal tehdejší premiér a předseda ODS Petr Nečas svoji demisi loni 17. června. Podívejte se, kdo byli aktéři kauzy Nagyová a z čeho jsou obviněni.

Jana Nagyová (Nečasová) Někdejší šéfka kanceláře premiéra Petra Nečase dala jméno celému případu – kauza Nagyová. Policie zadržela tehdejší premiérovu milenku a šéfku premiérova kabinetu loni v červnu. Nagyová měla zneužít vojenskou zpravodajskou službu ke sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky Nečasové. Špehování si objednala u vojenských zpravodajců. Jako důvod uvedla, že Radka Nečasová se schází se svědky Jehovovými. Sledovat měla nechat i dva zaměstnance úřadu vlády, motiv je ale zatím neznámý. 

Nagyovou uznal vinnou obvodní soud pro Prahu 1 letos v červnu. Dostala roční podmínku. Žalobci ale podali odpor a soud teď začíná znovu – poprvé veřejně.

Právě Nagyová má být pojítkem k několika případům – podle policie měla vynášet informace z Bezpečnostní informační služby a měla shánět i "trafiky" pro poslance Ivana Fuksu, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra. Jejich stíhání nakonec zrušil soud.

Nagyová dnes pracuje jako účetní.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.