Především nárůst vkladů a úvěrů pomohl Raiffeisenbank v Česku dosáhnout ve třetím čtvrtletí zisku 1,6 miliardy korun. Meziročně čistý zisk banky vzrostl o 6,5 procenta. Podobně ve třetím kvartále rostly také zmíněné úvěry a vklady, a to o 6,6 procenta. 

"Meziroční nárůst čistého zisku je ovlivněn především nákladovou disciplínou, dobrou kontrolou úvěrového rizika a růstem úrokových výnosů, naopak u příjmů z poplatků dochází i přes zvýšené prodeje k poklesu," komentoval výsledky generální ředitel banky Mario Drosc. 

Podle mluvčího banky Tomáše Kofroně rostly především spotřebitelské úvěry a hypotéky. Ty si braly především domácnosti. Příjmy z poplatků bance klesly o 12,7 procenta. 

Raiffeisenbank pomohl ke zvýšení zisku i nedávný prodej balíku hypotečních zástavních listů v eurech, ten jí přinesl zhruba 14 miliard eur. Banka zároveň letos navýšila kapitál o 868 milionů korun. Její kapitálová přiměřenost dosáhla 13,6 procenta. 

Mateřská skupina ve ztrátě

Ve třetím čtvrtletí se ale skupině Raiffeisen Bank International AG (RBI), která je majoritním akcionářem české dceřinky, celkově nedařilo. Zisk společnosti podle ní klesl hlavně kvůli situaci na Ukrajině a tlakům na bankovní systém v Maďarsku. Za třetí kvartál tak skupina skončila ve ztrátě, což ovšem očekávala. A očekávali ji také analytici oslovení agenturou Reuters. 

"Krize na Ukrajině vedla k silnému růstu rizikových nákladů, další náklady způsobují zákonné změny na Ukrajině. Na všech dalších trzích jsme s vývojem našich obchodních aktivit spokojeni. Proto očekáváme, že se v příštím roce vrátíme k zisku a očekáváme konsolidovaný zisk v řádu stovek milionů eur," uvedl generální ředitel RBI Karl Sevelda.

Ve třetím letošním čtvrtletí byl podle údajů banky konsolidovaný čistý zisk ve ztrátě 119 milionů eur. Ještě v předchozím období byla tato položka v plusu. Jak vyplývá ze zprávy o výsledcích na webových stránkách společnosti, skupina měla v té době zisk 183 milionů eur. Skupina zároveň zvýšila své provozní náklady oproti druhému kvartálu o 12 milionů eur na 776 milionů eur. 

Od ledna do konce září zisk po zdanění skupině klesl o 44 procent na 259 milionů eur. Především kvůli krizi na Ukrajině se zvýšila tvorba opravných položek o 35 procent, mírně narostl i počet nesplacených úvěrů. Společnosti klesl také zisk v Rusku, a to kvůli poklesu hodnoty rublu. 

Skupina RBI je kótována na vídeňské burze. Při uzavření obchodování ve středu její akcie klesly o 1,78 procenta