Zavedení bezplatného cestování vlakem pro děti, studenty a důchodce na Slovensku veřejnost zaujalo. V pondělí, kdy toto opatření vstoupilo v platnost, státní železniční dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vydal pasažérům 48 tisíc jízdenek na cestování vlakem zdarma. To odpovídá téměř polovině z celkového počtu jízdenek, které ZSSK v ten den vystavila.

Sedm z deseti cestovních dokladů na bezplatnou dopravu si vyžádali studenti, sdělila mluvčí ZSSK Jana Morháčová. Oproti loňsku ZSSK vydala ve zmiňovaný den o 30 procent jízdenek více. Tyto údaje ale nezahrnují značný počet platících cestujících, kteří si jízdenku zakoupili v předstihu.

V pondělí byl na Slovensku svátek, prodloužený víkend mnoho Slováků využilo k návštěvě rodiny nebo k výletu.

Cestovat vlakem zdarma mohou v zemi nejen Slováci, ale i občané celé Evropské unie. Cestující, kteří splňují kritéria pro bezplatnou přepravu, se až na výjimky musí registrovat u ZSSK. Ve vlaku se pak prokážou zvláštní jízdenkou, která u dálkových spojů platí pouze na vybraný vlak. ZSSK však neuvedla, zda o průkaz na bezplatnou dopravu už začali žádat také občané Česka.

Zavedení bezplatného cestování vlakem provázely podle slovenských médií fronty u pokladen na železničních nádražích, vlaková doprava v zemi ale nezkolabovala. ZSSK už dříve uvedla, že navýší kapacitu stávajících vlakových spojů o 12 tisíc míst, což odpovídá v průměru zhruba desetině počtu cestujících, kteří denně využijí služeb ZSSK. V prosinci pak ke stávajícím více než 1400 spojům společnost přidá do grafikonu dalších 103 vlaků.

Platícím cestujícím, kteří si zakoupí jízdenku v hodnotě alespoň deset eur (276 korun), tedy na minimální vzdálenost zhruba 200 kilometrů, ZSSK začala od pondělí vydávat místenky v hodnotě jednoho eura zdarma.

Na pětimilionovém Slovensku výhoda cestování vlakem zdarma platí pro zhruba polovinu obyvatel – děti, studenty a důchodce. Dosud se na bezplatnou dopravu u ZSSK zaregistrovalo kolem 200 tisíc lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru