Když se před několika lety vizovická likérka Rudolf Jelínek začala porozhlížet po přísunu hrušek Williamsových, ze kterých vyrábí svoji hruškovici, dostalo se do jejího hledáčku hned několik zemí. A to včetně Jihoafrické republiky nebo Argentiny. Nakonec u ní ale vyhrálo Chile. 

"Chile má stabilní ekonomické prostředí, rozvinuté zemědělství a je tam i nízká míra korupce. Právě proto jsme si tuto zemi vybrali," vysvětluje ředitel exportu Martin Déva z likérky. Ten podotýká, že v Česku není dostatek sadů, které by se na pěstování "Williamsek", jak hruškám Déva říká, specializovaly. 

V Chile začala likérka působit v roce 2007, kdy koupili starou destilérku a 33 hektarů půdy. Postupně ji opravili a navýšili i její kapacitu. Firma Rudolf Jelínek nyní v zemi provozuje i dva sady, kde si pěstuje tyto hrušně pro svou vlastní spotřebu. 

"Pro Chilany je naše hruškovice dost specifická, nejsou totiž na podobné produkty zvyklí,“ podotýká Déva s tím, že Chilané pijí hodně rumu nebo místní pálenky pisco, která se vyrábí z hroznů. Přesto si však hruškovice našla cestu i do tamních obchodů. 

Firma se v Chile musí vyrovnat i s dalšími specifiky. Některé administrativní úkony či jednání se mohou někdy dost protáhnout, uvádí Déva. I proto by se podnikatelé, kteří chtějí vstoupit na trh v Chile, měli obrnit trpělivostí. A nejen to. „Velmi důležitá je především znalost španělštiny,“ dodává Déva s tím, že se vyplatí najít si vlastní manažery a ty do Chile přestěhovat.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se