Akciové burzy v Hongkongu a Šanghaji ode dneška propojily obchodování. Tento krok umožňuje, aby zahraniční investoři mohli vůbec poprvé nakupovat a prodávat akcie čínských firem obchodovaných na přísně kontrolovaném trhu pevninské Číny.

Analytici se domnívají, že propojení burz by nakonec mohlo vést až ke vzniku třetího největšího akciového trhu na světě.

Představitelé obou měst zahájili obchodování úderem na gong. "Dnes budeme svědky historické události," prohlásil předseda provozovatele hongkongské burzy C.K. Chow při zahajovacím ceremoniálu.

"Je to průlom v otevření čínských finančních trhů a důležitý mezník ve vývoji Hongkongu jako jedinečné brány mezi pevninskými a zahraničními investory."

Propojení burz, nazývané Stock Connect, poskytuje vůbec poprvé všem investorům mimo pevninskou Čínu napojení na akciový trh druhé největší ekonomiky světa. Až dosud byl přístup na trh úzce omezen, převážně prostřednictvím programu kvót pro vybrané správce fondů.

Tyto kvóty však představovaly jen zlomek celkového trhu. Vůbec poprvé také poskytuje bohatým čínským investorům napojení na trh mimo pevninskou Čínu.

Akcie v Šanghaji a Hongkongu dnes zahájily obchodování růstem až o jedno procento. Později však část svých zisků smazaly, a hongkongský trh se dokonce propadl do ztrát. Objem nákupů čínských akcií investory z Hongkongu byl přitom mnohem vyšší než opačným směrem, upozorňuje agentura Reuters.

Analytici očekávají, že v počátcích obchodování bude zájem o čínské akcie mnohem vyšší než zájem o akcie v Hongkongu ze strany čínských investorů.

Investoři mohou každý den kupovat a prodávat akcie z vybraného seznamu firem v hodnotě až 23,5 miliardy jüanů (84,7 miliardy Kč). Investoři z Číny mají denní kvótu 10,5 miliardy jüanů, zbývající část připadá na Hongkong.

Hongkong je oficiálně součástí Číny, Peking převzal kontrolu nad touto bývalou britskou kolonií v roce 1997. Hongkong coby asijské finanční centrum má však vlastní právní a finanční systém i měnu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru