Nový předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker připravuje investiční záměr v objemu 300 miliard eur (8,3 bilionu Kč), který se má stát základním bodem programu oživení churavějící evropské ekonomiky. Program se stále připravuje a představen má být před Vánocemi, informovala agentura Reuters.

Podle listu Financial Times má být investiční program rozložen do tří let. Využívat by měl peníze z rozpočtu EU nebo od Evropské investiční banky. Jeho cílem je přilákat soukromé investory k financování evropské infrastruktury.

"Je to významné," uvedl ekonom ING Carsten Brzeski. Investice by podle něj měly mít násobný efekt na tvorbu pracovních míst a kupní sílu a zvýší růstový potenciál. Slabinou projektu podle něj je, že zahájení veřejných investic může trvat roky.

Částka 300 miliard eur zahrnuje peníze, které chce komise získat z veřejných i soukromých zdrojů. Sama komise nemá peníze, je financována z ročního rozpočtu EU, který musí být vyrovnaný. Ze všech 28 členských zemí EU má pouze Německo dostatek financí, aby mohlo financovat vyšší investice. Německo však není ochotné příliš utrácet, protože usiluje o vyrovnaný rozpočet.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru