Americké ministerstvo energetiky v pátek oznámilo, že se chystá utratit celkem 425 milionů dolarů na výzkum vysokokapacitních technologií a sestavení dvou superpočítačů, které se mají stát nejrychlejšími na světě. Chtějí je využít pro základní výzkum i výzkum jaderných zbraní.

Ministerstvo vyhradilo na vývoj počítačů "Summit" a "Sierra" 325 milionů dolarů. Stroj Summit sestrojí v Oak Ridge National Laboratory v Tennessee, jeho plánovaná výkonnost je 150 petaFLOPS (FLOPS je veličina označující výkonnost počítačů). O využití počítače Summit budou moci žádat výzkumníci z celého světa.

Superpočítač Sierra vznikne v Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii, jeho výkon bude 100 petaFLOPS. Americký úřad pro nukleární bezpečnost (NNSA) ho využije "k zajištění bezpečnosti a efektivnosti národní jaderné obrany bez testování".

V současnosti nejrychlejším počítačem je čínský Tianhe-2 s výkonností 55 petaFLOPS. Superpočítače, které budou vyrobeny ze součástek firem IBM, Nvidia a Mellanow, poběží pětkrát až sedmkrát rychleji než současné americké superpočítače.

První počítač, který dosáhl výkonu jednoho petaFLOPS (tedy biliarda FLOPS), představilo IBM v roce 2007. Pro porovnání, běžná kalkulačka dosahuje výkonnosti v řádu desítek FLOPS.

Zbylých 100 milionů dolarů vyhradilo ministerstvo energetiky na výzkum vysokokapacitních technologií v rámci programu FastForward2.