Představme si teoretickou situaci, kdy ředitel firmy podepíše smlouvu s dodavatelem, aniž by ji podrobně studoval, naivně totiž spoléhá na dlouhodobé a dobré vztahy s daným dodavatelem. Ve smlouvě se však zavázal k termínům, které objektivně nebylo v silách jeho společnosti splnit, a navíc za pozdní dodání zboží byla sjednána astronomická smluvní pokuta. Společnost se zpozdila a je po ní uplatňována značná smluvní pokuta. Jak bude firma v této situaci postupovat a jak se to dotkne daného ředitele? 

"Varianty existují dvě. Je třeba rozlišovat, zda je manažer 'pouze' zaměstnancem nebo přímo jednatelem společnosti. Typ a rozsah odpovědnosti za chybné rozhodnutí se potom diametrálně liší," říká Pavel Kolesár, advokát z advokátní kanceláře CEAG.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

V prvním případě je manažer zaměstnancem. Zaměstnanec je někdo, kdo má uzavřenou pracovní smlouvu - eventuálně dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti. "Nezáleží na tom, jak je konkrétní pozice manažera nazvána, zda šéf skladu, manažer, vedoucí, odpovědný vedoucí, ředitel a podobně. Důležité je, že není přímo orgánem společnosti. Není do své funkce jmenován, jak je tomu v případě jednatelů, členů představenstva nebo dozorčí rady," upozorňuje Kolesár.

Je-li generální ředitel "pouze" zaměstnancem je odpovědný za škodu, která vznikne zaměstnavateli ze špatné smlouvy, omezeně. V případě, že jednal neúmyslně, odpovídá za škodu "jen" do výše 4,5 násobku jeho průměrného výdělku. Nelze jej postihovat jakýmikoli smluvními pokutami za špatné rozhodnutí.

Jiná situace nastává v případě, kdy je obchodním vedením společnosti pověřen jednatel. Tato funkce nevzniká uzavřením pracovní smlouvy, ale zpravidla jmenováním jiným orgánem. "U této varianty by daný manažer odpovídal za škodu neomezeně. Svoji odpovědnost by mohl snížit pouze tím, že prokáže, že se choval dostatečně obezřetně, měl smlouvu odsouhlasenou právním oddělením a podobně," vysvětluje Kolesár.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.