V domácích rukou by mělo v Maďarsku skončit 60 nebo více procent maďarského bankovního sektoru. Řekl to v pátek maďarský premiér Viktor Orbán. Znamená to, že své maďarské pobočky by musely prodat některé další zahraniční banky. Teď je v domácím vlastnictví zhruba polovina aktiv maďarského bankovního sektoru.

Zdroje z finančních trhů agentuře Reuters sdělily, že odejít ze země by mohly rakouské banky Raiffeisen a Erste nebo italská Intesa Sanpaolo. Každá z těchto bank ale popřela, že by plánovala Maďarsko opustit. Banky v Maďarsku se v posledních letech dostaly do ztrát kvůli vysoké sektorové dani a vláda se na ně snaží uvalit náklady na řešení masového zadlužení domácností devizovými hypotékami z minulého desetiletí.

V červenci vláda převzala MKB Bank, maďarskou pobočku německé BayernLB. Tento týden se objevily zprávy, že vláda koupí od americké GE Capital její dceřiný finanční ústav Budapest Bank.

"Mohu říci, že už jsme nad 50 procenty a je lehce možné, že dosáhneme nebo překročíme 60 procent," řekl Orbán veřejnoprávní rozhlasové stanici Kossuth. "Abychom dosáhli žádoucího stavu, potřebujeme koupit několik bank, poté je ale budeme muset nabídnout maďarským vlastníkům, například prostřednictvím akciové burzy," pokračoval Orbán. "Jsem přesvědčen, že národní suverenita není možná bez národního finančního systému," dodal.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru