Čistý zisk evropského výrobce letecké techniky Airbus Group klesl ve třetím čtvrtletí meziročně o 41 procent na 264 milionů eur (7,3 miliardy korun). Firma v pátek také upozornila, že celoroční výsledky by mohly zasáhnout dodatečné náklady na projekt vojenských přepravních letounů A400M. Airbus je největším výrobcem letecké a vesmírné techniky v Evropě.

Provozní zisk firmy stoupl ve třetím kvartálu o 14 procent na 744 milionů eur. Tržby dosáhly 13,3 miliardy eur (367,8 miliardy korun), což je zhruba stejně velká částka jako před rokem. Je to však lepší výsledek, než odhadovali analytici v anketě agentury Reuters. Čistý zisk se ale snížil ze 445 milionů eur před rokem.

Společnost rovněž upozornila na zpoždění v projektu armádních přepravních letadel A400M. Může se to projevit v účetnictví, přičemž firma možný dopad vyhodnotí ve výsledcích za celý finanční rok.

Airbus vyvíjí letadlo A400M pro sedm evropských členů Severoatlantické aliance. Zpoždění v tomto projektu bylo i v minulosti. Airbus před čtyřmi lety po těchto odkladech a neplánovaně velkých nákladech obdržel 3,5 miliardy eur prostřednictvím záchranného programu.

Americký konkurent Boeing v říjnu informoval, že mu čtvrtletní čistý zisk vzrostl o 18 procent. Firma také zvýšila odhad celoročního základního zisku. Airbus v pátek odhad finančních výsledků za celý rok ponechal beze změn.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru