"Holanďané i jiní nám tehdy nabízeli, že přeloží celý svůj právní systém do češtiny a pošlou experty, kteří nám ho pomůžou zavést. To se ale odmítlo s tím, že si to uděláme sami. Mně se to nezdálo, Holanďané s tím měli 400 let zkušeností, navíc to nabízeli zadarmo, bylo to souvislé a komplexní," říká Gabriel Eichler, který v 90. letech přicestoval do Československa, aby pomohl s reformou země.

Gabriel Eichler

Gabriel Eichler (64) působí v současné době ve společnosti Benson Oak, kterou založil. Kariéru startoval v Bank of America, kde se vypracoval na hlavního mezinárodního ekonoma. Byl mimo jiné šéfem ekonomické komise Londýnského klubu v Polsku na přelomu 70. a 80. let minulého století. Tam se poprvé vytvořil koncept mezinárodních komisí pro restrukturalizace státních dluhů, později využívaný v Latinské Americe.Po návratu do Československa koncem roku 1989 se zapojil do přípravy ekonomické transformace. Mezi roky 1994 a 1998 byl místopředsedou představenstva a do konce roku 1996 generálním ředitelem společnosti ČEZ. Díky jeho práci se ČEZ stal první firmou v postkomunistické Evropě, která získala investiční rating a přístup na kapitálové trhy. Do ledna 2001 byl šéfem VSŽ Košice, které zachránil před bankrotem. Společnost Benson Oak učinila řadu úspěšných investic, mezi nejznámější patří ty do technologické společnosti AVG či do Bochemie Group.

"Já jsem před příchodem do Československa vedl skupinu u Atlantické rady USA, která se zabývala reformami ve světě. Dělali jsme studie po celém světě, včetně Nového Zélandu, Izraele, Chile, Jugoslávie, Singapuru a podobně. Takže jsem už přišel i do Československa s nějakou zkušeností. Myslím, že v každém případě bylo co nejrychlejší odstátnění správné a podporoval bych to znovu," vysvětluje v rozhovoru pro HN. Další velké rozhovory naleznete zde.

HN: Kde jste byl 17. listopadu 1989 a jak jste se dozvěděl o tom, co se tehdy v Československu dělo?

Byl jsem v Kalifornii, v té době jsem byl hlavním mezinárodním ekonomem Bank of America a o tom, co se děje, jsem se dozvěděl z médií. A do dvou týdnů už jsem byl tady.

HN: Jak se to stalo?

Zavolali mi z VPN (Verejnosť proti násiliu, slovenská obdoba Občanského fóra, pozn. red.), konkrétně tehdy známý herec Milan Kňažko, zda bych jako Čechoslovák se zkušenostmi z Ameriky nepřišel říct něco na demonstraci v Bratislavě začátkem prosince. Reagoval jsem, že jsem bankéř a nikdy jsem nemluvil k půl milionu lidí. Ale že rád přijdu a pomohu, jak budu moci. Domluvil jsem se v bance a odjel do Bratislavy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru