Jeden z "otců privatizace" Dušan Tříska si myslí, že privatizace byla v historii lidstva ojedinělým projektem. "Přiznám se, čekal jsem Nobelovu cenu, protože v historii lidstva takový projekt nikdy nebyl. Zúčastnilo se 80 procent těch, kteří mohli," říká.

Zároveň reaguje na Tomáše Ježka, který u privatizace kritizoval absenci dozoru. "Pokud má někdo pocit, že těch 500 investičních fondů, které vznikly, mohl někdo uhlídat, ať se podívá na bankovní dozor, který neuhlídá pět bank," domnívá se Tříska. Další velké rozhovory naleznete zde.

Dušan Tříska

Dušan Tříska se narodil 14. 4. 1946. Je duchovním otcem kuponové privatizace, vystudovaný jaderný fyzik, v letech 1990-1992 poradce a náměstek ministra financí ČSFR Václava Klause. Aktuálně radí KLDR, jak privatizovat národní hospodářství.

HN: Co jste dělal 17. listopadu 1989?

Tehdy jako poprvé čerstvě rozvedený otec jsem měl na starosti naše dítě, což mě strašně zdrželo. Přijel jsem do Prahy až v neděli 19. 11. A jak tak projíždím Václavákem, narazím na Klause s Dlouhým (Václav Klaus exprezident, Vladimír Dlouhý aktuálně prezident Hospodářské komory - pozn. red.). „Co se to děje,“ ptám se, „jak to, že lidé masově chodí jen tak po městě a nebojí se?“ To byla strašná nezodpovědnost, lidé nevědí, co dělají. Jen tak svrhnout komunistický pořádek, když nevědí, co bude dál? Nikdo jsme tehdy neměli Ahnung, co dělat.

HN: Jaká byla role disidentů?

Ano, byla tu jistá skupina lidí, kterou znali lidé doma i v zahraničí. Bylo strašně důležité, že právě proto bylo komu předat moc. Taky to mohl být Dubček (Alexander Dubček, hlavní osobnost pražského jara 1968 - pozn. red.) a asi by byl neodmítnutelný, naštěstí se tak nestalo. Proto se také Havlovi klaním, kudy chodím. Ale přesto se až do schválení scénáře ekonomické reformy v září 1990 v zásadě nevědělo, co bude.

HN: Kdy začalo být jasné, že jde o nezvratitelný proces?

No, Klaus se chlubil, že řekl slovo kapitalismus v televizi v dubnu 1990. A slovo privatizace také. Ale víte, to slovo kapitalismus, tehdy jsme raději říkali tržní ekonomika bez přívlastků. Protože kapitalismus je definovaný tím, že jsou tam kapitalisté, a to jsou ti krvežízniví. A platí to dodneška. Je to bolestivé, ale bez nich to nejde.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru