"17. listopadu 1989 jsem měl mít rozhovor v BBC, což nebylo v socialistickém Československu úplně běžné. Ve dvě odpoledne ale redaktor volal a rozhovor zrušil s tím, že jde na studentskou demonstraci na Albertov," vzpomíná na den, kdy začal v Československu přechod ke kapitalismu, tehdejší pracovník Prognostického ústavu a předseda tamní buňky KSČ Vladimír Dlouhý. Další velké rozhovory naleznete zde.

Vladimír Dlouhý

Vladimír Dlouhý (61) vystudoval ekonomii na Vysoké škole ekonomické v Praze, promoval v roce 1977. V letech 1977–1978 studoval MBA na Katolické univerzitě v Lovani v Belgii. Pracoval v Prognostickém ústavu, od roku 1978 byl členem KSČ, ze které vystoupil v prosinci 1989. V letech 1989–1992 byl ministrem hospodářství ČSFR. Byl rovněž místopředsedou strany ODA a ministrem průmyslu a obchodu v letech 1992–1997 ve vládě Václava Klause. V červnu roku 1997 odešel ze všech vládních i politických funkcí vzhledem k sponzorskému skandálu své strany. Nyní působí v soukromé sféře a věnuje se poradenské a pedagogické činnosti. Od září 1997 pracuje jako mezinárodní poradce nadnárodní investiční banky Goldman Sachs se zodpovědností za oblast střední a východní Evropy. V letech 1998–2010 pracoval jako poradce pro ABB. V květnu 2014 byl zvolen prezidentem Hospodářské komory ČR. Je podruhé ženatý, z prvního manželství má syna Štěpána a dceru Markétu. Mezi jeho zájmy patří hudba, historie a sport, především lyžování, golf, cyklistika a běhání.

HN: 17. listopadu jste měl mít v BBC rozhovor. Jak jste reagoval, když ho kvůli dění na Albertově zrušili?

Řekl jsem, že to chápu, normálně pracoval dál a večer jsem šel domů.

HN: Asi jste tedy nečekal nic zvláštního.

Po pádu Berlínské zdi bylo jasné, že ke změně dojde. Už 13. listopadu jsme spolu s Václavem Klausem mluvili s Jeffreym Sachsem. Ptal se nás, kdy dojde ke změně v Československu. Oba jsme říkali, že to tady tak rychle nepůjde, bude to trvat půl roku, možná rok. Takže vývoj bezprostředně po demonstraci na Albertově jsem nepředpokládal.

HN: Když jste chodil po Praze v pondělí 20. listopadu 1989 s Václavem Klausem, viděli jste se už jako tvůrci budoucí hospodářské transformace?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru