Účetnictví je v České republice často vnímáno jako pouhý prostředek k zjištění daňového základu. Účetní závěrka ale přitom poskytuje podnikatelům mnoho informací o celkovém hospodaření firmy. Lze z ní rychle například zjistit finanční sílu podniku a jeho schopnost obstát v budoucnosti.

Účetní závěrka může být sestavena v plném nebo ve zjednodušeném rozsahu. Druhou variantu mohou sestavit účetní jednotky, které nejsou povinny ji mít ověřenou auditorem. Výjimku tvoří akciové společnosti, které sestavují účetní závěrku v plném rozsahu. Pro koho je tedy ověření závěrky auditorem povinné? Pro společnosti (vyjma akciovek), které splňují alespoň dvě následující podmínky: jejich bilanční suma převyšuje 40 milionů korun, roční úhrn čistého obratu převyšuje 80 milionů korun či je průměrný přepočtený stav zaměstnanců vyšší než 50.

Jestliže má účetní jednotka zákonnou povinnost auditu, má současně i povinnost sestavit výroční zprávu. Její součástí je ověřená účetní závěrka, zpráva auditora a jako příloha také zpráva o vztazích mezi propojenými osobami. 

Samotná účetní závěrka se také skládá z několika části, primárně jde o rozvahu, výkaz zisku a ztrát a přílohu, která doplňuje informace obsažené v předchozích dvou jmenovaných. Některé účetní jednotky také vyplňují přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.