Zlaté kapesní hodinky proslulé švýcarské značky Patek Philippe, vyrobené počátkem 30. let pro amerického bankéře Henryho Gravese, opět potvrdily svou pozici nejdražších hodinek na světě. Zřejmě nejsložitější hodinkový stroj světa se v úterý vydražil za rekordních 23,2 milionu švýcarských franků (532 milionů korun), a překonal tím svůj vlastní rekord starý 15 let. Sdělila to aukční síň Sotheby's, která hodinky dražila.

Hodinky si u švýcarského hodináře objednal Graves s tím, že musí být složitější než tehdy nejkomplikovanější hodinky, které koupil v roce 1927 od téže značky majitel americké automobilky a jeho největší konkurent ve sbírání hodinek James Packard. Patek Philippe dodal Gravesovi hodinky nazvané Supercomplication v roce 1933.

Graves za ně tehdy zaplatil 60 000 švýcarských franků, takřka pětkrát více, než kolik dal za svůj stroj Packard. Gravesovy hodinky obsahují 24 funkcí, včetně prakticky věčného kalendáře s fázemi měsíce, dobami východu a západu slunce a znázorněním podob hvězdné oblohy nad New Yorkem.

Gravesovy hodinky uchovávalo od roku 1968 Muzeum času u Chicaga. V roce 1999 je u Sotheby's koupil za tehdy rekordních 11 milionů dolarů (dnešních 243 milionů korun) anonymní kupec. Letos v červenci Sotheby's oznámila, že nejdražší hodinky světa se budou znovu dražit.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru