Aktuálně má v České republice živnostenský list více než 2 miliony osob, z toho 65 procent mužů a 35 procent žen. Podíl žen mezi živnostníky ale v posledních letech roste. Aktuálně je 40 procent nových živnostenských oprávnění vydáno právě jim. Informace vyplývají z další genderové studie, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode. 

"Tyto statistiky zkresluje vývoj v 90. letech, kdy si živnostenské oprávnění zřizovali především muži. V posledních čtyřech letech ale podíl žen na nově vydaných živnostenských listech dosahuje stabilně kolem 40 procent," říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Největší podíl žen mezi živnostníky je v Praze (36,9 procent), Moravskoslezském (36,2 procent) a Středočeském (35,1 procent) kraji, nejméně naopak na Vysočině (32,0 procent), Zlínském (32,6 procent) a Pardubickém (32,8 procent) kraji. 

Živnostenská oprávnění jsou v Česku nejčastěji vydávána v oblasti zprostředkování a obchodu. Muži – živnostníci – dále nejčastěji podnikají v oblasti stavebnictví, provozu restaurací, dopravy a opraven automobilů. Naopak ženy se zaměřují na činnosti související s péčí o tělo, provozem restaurací, službami v oblasti účetnictví a překladatelství.

 

"Můžeme potvrdit, že i naše společnost zaznamenává růstový trend v počtu aktivně podnikajících žen, přičemž některé z našich klientek se věnují i činnostem dříve vyhrazeným právě mužům – např. v oboru letecké techniky apod. Lze však říci, že se nejedná o nijak dramatický vývoj, nýbrž spíše právě o plynulé směřování k vyváženému stavu," dodává Michael Dobrovolný ze společnosti Smart Office & Companies. 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.