Nezaměstnanost v říjnu klesla. Úřad práce ke konci minulého měsíce evidoval téměř 520 tisíc nezaměstnaných. Před měsícem to přitom bylo bezmála o devět a půl tisíce nezaměstnaných více. Oproti loňskému roku pak ubylo přes třicet sedm tisíc nezaměstnaných.

Nezaměstnanost v říjnu klesla na 7,1 procenta. To je o dvě desetiny procenta méně než v září. Před rokem dosahovala míra nezaměstnanosti 7,6 procenta. Úřad práce mohl v říjnu nabídnout více pracovních míst, od září se uvolnilo přes šestnáct set pozic. V říjnu tak úřad evidoval 58 tisíc volných pozic, ve srovnání se stejným obdobím před rokem to je o devatenáct tisíc pozic více.

"Podíl nezaměstnanosti se dostal na nejnižší úroveň nejen v tomto roce, ale i od konce roku 2012," říká analytik Jakub Seider z ING Bank.  

Podle analytika Pavla Sobíška z UniCredit Bank byl podobný pokles počtu - o více než devět a půl tisíce - nezaměstnaných v měsíci říjnu zaznamenán jen v roce 2007. Volných míst je podle něj nejvíce od roku 2008, a Česko se tak dostalo na úroveň před poslední recesí.

Podle Úřadu práce stojí za poklesem nezaměstnanosti oživení ekonomiky, vzestup průmyslu a dobíhající sezonní práce ve stavebnictví, turismu a zemědělství. Zaměstnanci úřadu navíc aktivně komunikují se zaměstnavateli a i to se mohlo na snížení nezaměstnanosti projevit.

"Za zmínku stojí i programy, kdy Úřad práce přispívá zaměstnavatelům na vzdělání a mzdy zaměstnanců v době růstu i útlumu. Firmy tak nemusejí propouštět," tvrdí pověřená ředitelka úřadu Kateřina Sadílková. Podle odhadů by ale v dalších měsících mělo nezaměstnaných opět přibýt, končit mají sezonní práce a smlouvy na dobu určitou.

Ani pak by se ale podle Sobíška neměla nezaměstnanost prudce zvýšit, dosáhnout by mohla na 7,5 procenta. To by pořád bylo o sedm desetin procenta méně než v minulém roce. "Zatím existují slušné šance, že se poptávka po nové pracovní síle protáhne nejméně do začátku příštího roku," soudí Sobíšek.

Nejvíce klesla nezaměstnanost podle údajů Úřadu práce v Pardubicích a Prachaticích, kde ubylo 3,9 procenta nezaměstnaných. Nejmenší pokles o šest desetin procenta zaznamenal úřad v Chomutově.

V současnosti připadá na jedno pracovní místo podle analytika ČSOB Petra Dufka devět uchazečů, před rokem to bylo o pět více. Nejméně pracovních míst se nabízí v Karviné a Ústí nad Labem. "Nicméně i zde dochází ve srovnání s loňským rokem k viditelnému zlepšení situace," myslí si Dufek.

"Pozitivní trend vidíme i u nezaměstnaných do pětadvaceti let. Nezaměstnaných absolventů je nejméně za posledních pět let," pochvaluje si Dufek. Mzdy ale podle něj rostou jen "velmi umírněně".

Ve srovnání se zahraničním si český trh práce vede velmi dobře, tvrdí analytik společnosti Deloitte David Marek. "Podle posledních dat Eurostatu je v České republice třetí nejnižší nezaměstnanost v rámci Evropské unie. Nižší je pouze v Německu a Rakousku," říká Marek. Nezaměstnanost by mohla díky pokračujícímu růstu ekonomiky dál klesat, příští říjen by mohla být ještě o osm desetin procenta nižší, odhaduje Marek.

Největší zájem byl v září na trhu práce o pracovníky v gastronomii, stavebnictví, rostlinné výrobě, prodavače, řidiče a šičky. Tradičně velká poptávka byla po technických profesích a IT specialistech. Zaměstnavatelé dávali přednost uchazečům s praxí. "Řada našich klientů bohužel praxi neměla. Proto se firmám snažíme vycházet vstříc, vytipovat nejvhodnější uchazeče a připravit je na pozici například rekvalifikací," upozornila Marie Bílková z Úřadu práce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru