Britská finanční společnost Lloyds Banking Group čelí žalobě ze strany více než 5000 investorů. Ti tvrdí, že přišli o zhruba 400 milionů liber (přes 14 miliard korun), když firma před šesti lety převzala domácího konkurenta HBOS. Informoval o tom list Financial Times.

Transakci v roce 2008 podpořila britská vláda, protože HBOS se kvůli finanční krizi ocitla ve velkých problémech. Investoři v žalobě tvrdí, že jim byly zatajeny klíčové informace o skutečném finančním stavu HBOS, aby transakci schválili. K žalobě se mohou stále hlásit další investoři, a to až do 19. listopadu. Podle právníků by se tak jejich počet mohl zdvojnásobit.

Terčem žaloby jsou kromě samotné banky Lloyds také někteří její bývalí vedoucí pracovníci, včetně někdejšího předsedy správní rady Victora Blanka a generálního ředitele Erica Danielse. Společnost Lloyds uvedla, že podle jejího názoru se tvrzení žaloby neopírají o žádné právní základy.

Žaloba je dalším z řady právních problémů kolem banky Lloyds. Firma se potýká například se skandálem kolem prodeje nevhodných pojišťovacích produktů, kvůli kterému si již dala stranou přes 11 miliard liber na odškodnění klientů. V červenci banka zaplatila 226 milionů liber za urovnání obvinění z manipulací s úrokovými sazbami.

Společnost Lloyds koncem října oznámila, že plánuje v příštích třech letech propustit 9000 zaměstnanců a zrušit zhruba 150 poboček. Firma již v uplynulých letech zrušila 30 000 pracovních míst poté, co do ní britská vláda v době finanční krize napumpovala 20,5 miliardy liber. Vláda tak v Lloyds získala podíl 38,7 procenta. Část akcií již ale prodala, takže nyní vlastní pouze čtvrtinu této banky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru