Společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona doufá, že zahájí pokusné lety s novou vesmírnou lodí do půl roku. Firma přišla před týdnem při havárii v kalifornské poušti o vesmírné plavidlo SpaceShipTwo, na jejíž palubě zahynul jeden z jejích pilotů.

"Je možné, že zkušební lety další kosmické lodě začnou v příštích šesti měsících, před skončením vyšetřování nehody," uvedla v pátek firma v e-mailu pro agenturu AFP.

Vyšetřování vede americký úřad pro bezpečnost v letecké dopravě (NTSB), který před čtyřmi dny uvedl, že příčinou nehody mohlo být předčasné spuštění funkce pro sestupný manévr. To mohly zavinit mechanické problémy nebo chybující pilot.

Šéf NTSB Christopher Hart ale prohlásil, že činit definitivní závěry je předčasné a že bude nutné si na ně počkat ještě řadu měsíců. Úřad v neděli oznámil, že úplné vyšetření havárie může trvat i rok. V Mohavské poušti vyšetřovatelé našli už téměř všechny trosky vesmírné lodi.

Nehoda údajně nenarušila optimismus amerického prezidenta Baracka Obamy v úspěšný rozvoj komerčního vesmírného průmyslu, který pro vládu USA představuje především finanční úspory. Právě za Obamy byly privatizovány části programů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru