S plnými regály obchodů mizí snaha opravovat staré věci. To, co se v minulosti v mžiku opravilo, dnes lidé vyhazují. Od roku 2009 se však začaly ve světě množit Repair Café. Kavárny, kde si člověk může nechat opravit notebook či pračku od místních kutilů.

Podobná služba se poprvé v Česku předvedla v sobotu pod názvem OpraKavárna ve vršovické Zdrojovně.

V současnosti existuje ve světě asi 400 komunitních center nesoucích název Repair Café, kde si nejrůznější opraváři a kutilové vyměňují znalosti a dávají dohromady rozpadlá kola, mikrovlnné trouby nebo notebooky svým sousedům v prostředí kavárny.

Přestože česká OpraKavárna není součástí této sítě, má stejnou myšlenku. Po úspěšné pražské premiéře uvažují organizátoři od jara založit stálou OpraKavárnu, která by byla otevřena každý den v týdnu.

"V sobotu dorazilo pět opravářů, kteří se věnovali počítačům, domácím spotřebičům nebo drobné elektronice. Z toho pouze dva jsou profesionálními opraváři. Zbytek si tímto způsobem přivydělává nebo čas od času opravuje něco sousedům a podobně. Někteří třeba také nemají práci kvůli nemoci nebo postižení a vracejí se díky tomuto zpět do života a pracovního procesu," říká jeden z organizátorů Jan Charvát. 

Snahou je zapojit mimo jiné důchodce se zkušenostmi, které by stály za to předat. Navíc oprava tímto způsobem může vyjít levněji, než kdyby člověk šel k profesionálovi nebo do oficiální prodejny.

Lidé v sobotu většinou přinesli staré a rozbité věci. Většinou počítali s tím, že když se oprava nepodaří, tak danou věc rovnou vyhodí.

"Dopadlo to lépe, než jsme čekali. Přišlo asi dvě stě lidí, přinesli třeba stará rádia nebo remosky, kdy stačilo vyměnit vadný kabel," hodnotí Charvát. 

V lednu se OpraKavárna chystá do Brna. Za projektem stojí komunitní web opravarna.cz. Ten se snaží vytvořit síť lokálních opravářů a amatérských kutilů, kteří se na stránce zaregistrují a napíší, co umí. Člověk zadá pouze dotaz, co chce opravit, a objeví se mu seznam možných lidí v jeho okolí, s nimiž se může domluvit na ceně i době setkání.

Web zatím zahrnuje zhruba 300 profesionálních opravářů a amatérských kutilů a naplno spustí svůj provoz v nejbližších dnech. Opravárna zatím bude fungovat na neziskové bázi jako pouhý zprostředkovatel. Náklady na provoz chtějí vlastníci do budoucna získat z 15% provize z každé uskutečněné opravy. V ten moment by však začal být pro opraváře nezbytný živnostenský list. Nyní je pouze na zákazníkovi, zda ho po opravujícím vyžaduje.

"Prvním cílem našeho projektu je ekologická osvěta, zkrátka aby se věci nevyhazovaly. Dále je zde vzdělávací rovina: chceme vytvořit komunitu lidí, kteří se budou navzájem učit věci opravovat. Do třetice samozřejmě chceme, aby nás web někdy živil. Počítáme však s tím, že to dalších několik let bude jen jako hobby k normální práci," dodává Charvát. Upozornil, že projekt se řídí principy sociálně zodpovědného podnikání.

S konceptem Repair Café přišel poprvé Martine Postma v Amsterdamu v roce 2009. O rok později založil nadaci, která podporuje nadšence po celém světě v založení vlastní komunitní a opravářské kavárny.