Česká národní banka zhoršila pro letošní i příští rok odhad vývoje deficitu veřejných financí. Ten by měl letos být 1,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), v červenci jej centrální banka odhadovala na 1,2 procenta HDP.

Vyplývá to z údajů ve shrnutí Zprávy o inflaci publikované v pátek na webových stránkách ČNB. V roce 2015 banka očekává deficit dvě procenta, v červenci to bylo 1,5 procenta. Pro rok 2016 počítá s deficitem veřejných financí 1,5 procenta HDP.

Ministerstvo financí (MF) pro letošní rok počítá s deficitem veřejných financí 1,5 procenta HDP, loni byl na základě aktuálních dat vycházejících z revize národních účtů 1,3 procenta HDP. EU požaduje deficit pod třemi procenty. Příští rok MF počítá s růstem deficitu veřejných financí na 2,4 procenta.

Podle Evropské komise, která svůj odhad deficitu veřejných financí vydala spolu s odhadem růstu ekonomiky, by schodek měl být stejný, jako předpokládá ČNB. Pro letošní rok 1,4 procenta, příští rok 2,1 procenta a o rok později 1,7 procenta. 

Naopak s lepším vývojem počítá ČNB v případě celkového vládního dluhu, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Letos by měl činit 44 procent HDP, v červenci byl odhad 45,4 procenta HDP. Příští rok by dluh měl zůstat podle odhadů ČNB na 44 procentech a v roce 2016 klesnout na 43,7 procenta HDP.

Podle kritérii pro přijetí eura by deficit veřejných financí neměl překročit tříprocentní hranici a vládní dluh 60procentní hranici.

Česká národní banka v nové prognóze ve čtvrtek zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta. Zhoršila i výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na 2,5 procenta. V předchozí červencové prognóze odhadovala ČNB letošní růst HDP na 2,9 procenta a na tři procenta příští rok. V roce 2016 by ekonomika měla růst podle odhadů ČNB o 2,8 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru