Zahraniční i čeští turisté si vybírají stále kratší dovolené, vyjíždějí ale častěji. Tento dlouhodobý trend potvrdila i páteční zpráva Českého statistického úřadu (ČSÚ). Celkový počet nocí strávených v českých ubytovacích zařízeních podle ČSÚ meziročně poklesl o více než 2 procenta. Lidé na dovolené v průměru tráví 2 až 3 noci.

"Sledujeme to již od devadesátých let. Za totality byli lidé zvyklí jet na dovolenou třeba jen jednou do roka, ale zato hned na dva týdny. Naopak v současné rychlé době si něco takového často nemohou dovolit a preferují prodloužené víkendy," vysvětluje Roman Mikula z Českého statistického úřadu.

Celkový počet hostů zůstává meziročně stabilní, za prvních devět měsíců letošního roku navštívilo česká ubytovací zařízení přes 12 milionů lidí. Mírný pokles počtu českých návštěvníků kompenzoval zvýšený zájem turistů ze zahraničí.

Číňané místo Rusů

Mezi zahraničními hosty si první místo tradičně drží Němci, kterých v prvních devíti měsících roku do České republiky přijelo přes 1,1 milionu. Více než 300 tisíc lidí přijelo také ze Spojených států, Polska a Slovenska, přičemž ve všech případech šlo o více než pětiprocentní nárůst zájmu.

Nejvíce však přibývá turistů z Číny. Letos jich přijelo přes 160 tisíc, o pětinu více než loni. Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže Číňané začali Česko chápat jako vstupní bránu do Evropy, odkud poté cestují do dalších destinací na kontinentu. Nárůst zájmu čínských turistů bude podle něj díky aktivnímu přístupu česko-čínské obchodní komory a agentur Czech Tourism pokračovat.

O téměř deset procent se naopak propadl počet turistů z Ruska, přičemž jejich odliv se ve třetím čtvrtletí tohoto roku oproti předchozímu čtvrtletí ještě urychlil. Rusů se v Česku v prvních devíti měsících roku ubytovalo více než půl milionu, což je o 53 tisíc méně než loni za stejné období.

"Nejde tu jenom o devalvaci rublu, kvůli kterému je pro Rusy těžší cestovat. Negativní efekt mají také některá vyjádření českých politiků, která neodsuzují pouze ruské politiky, ale zvyšují nesnášenlivost Čechů vůči celému ruskému národu," komentuje Papež.

Karlovarský kraj, oblíbená destinace ruských turistů, přitom podle posledních čísel ČSÚ vykazuje stejný počet hostů jako loni. To je podle Papeže způsobeno zejména aktivní kampaní tamních lázeňských domů a hotelů v Polsku či Německu. Zároveň se ale o tři procenta snížil počet nocí strávených zahraničními návštěvníky v tamních hotelích, což znamená, že noví hosté na rozdíl od ruské klientely nezůstávají v Karlovarském kraji na delší pobyty.

Nárůst turistického zájmu letos zaznamenal především Jihomoravský kraj, více návštěvníků než loni nalákala i Praha. Úbytek návštěv naopak statistici zaznamenali v Libereckém, Olomouckém, Pardubickém či Královéhradeckém kraji.

Mezi návštěvníky rostl zájem o luxusní hotely, meziroční nárůst počtu ubytovaných ale zaznamenali i provozovatelé kempů. O markantních 64 procent pak v posledním roce vzrostl počet zahraničních turistů ubytovaných v hostelech a turistických osadách, kterých statistici evidují přes půl milionu. Zvyšující se oblíbenost Prahy mezi zahraniční mladou klientelou vysvětluje Papež pověstí města jako levné destinace, ke které loni ještě přispěla devalvace koruny.