Vývoz z České republiky do zahraničí by v letošním roce mohl dosáhnout rekordních 3,5 bilionu korun. Loni to bylo 3,1 bilionu korun. Na Exportním fóru v Trutnově to Českému rozhlasu řekl místopředseda asociace Otto Daněk. Asociace exportérů současně varuje před hrozícím propadem exportu v roce 2015.

"Lze očekávat, že český export bude v celém prvním čtvrtletí 2015 vykazovat podstatně horší čísla ve srovnání se stejným obdobím letošního roku," řekl Daněk. Podle něj je jedním z důvodů možného propadu ochlazení v západní Evropě, druhou příčinou je pokles domácí poptávky, třetím důvodem jsou nepokoje na Blízkém východě a na Ukrajině.

"Samozřejmě nepříjemně působí situace v Africe, protože je omezené cestování," řekl Daněk. Výši případného propadu exportu Daněk zatím nechtěl odhadovat.

Daněk označuje za velkou zátěž exportních firem vysoké daně, vysoké sazby mýtného či špatný stav komunikací. Exportérům také vadí nestabilní stav české legislativy. "Podnikatelské subjekty se musí často vyrovnávat se změnami prostředí, těžce přijímají dlouhodobá rozhodnutí a nové firmy váhají se vstupem na český trh," uvedl předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Za další faktor omezující vývoz exportéři považují strukturu českého školství, která neodpovídá požadavkům trhu. "ČR je industriální zemí a technické obory jsou přitom dlouhodobě na ústupu. Zejména průmysl se potýká s nedostatečnou nabídkou kvalifikované pracovní síly," řekl Daněk.

Za ohrožení označují exportéři i konkurenci čínských firem, kde podle asociace podnikatelé nerespektují duševní vlastnictví, současně neplatí daně z příjmu ani odvody za zaměstnance a jsou schopni tlačit ceny nepřiměřeně nízko. "Žádáme otevřenou diskusi k tomuto tématu, a to jak na jednáních Evropské komise, tak při politických návštěvách Čínské lidové republiky," uvedl Grund.

Asociace exportérů vznikla v roce 2002, jejím cílem je zachovat a zvyšovat konkurenceschopnost tuzemských firem, zejména těch exportních.