Brněnská společnost Y Soft, která se zabývá poskytováním řešení pro klasický (2D) tisk totiž koupil 51% podíl v pražském start-upu be3D. Tedy ve společnosti, která je jedním z mála českých výrobců 3D tiskáren. Za transakci zaplatil Y Soft 45 milionů korun s příslibem dodatečných 20 milionů. Jako první o transakci informoval server CzechCrunch.

"Trh 3D tisku sledujeme dlouhodobě a již delší dobu zvažujeme po 2D tisku vstoupit také do tohoto segmentu. Integrací s be3D se pro nás 3D tiskárny stanou strategickým produktem, který v krátkodobém horizontu uplatníme na mezinárodních trzích," okomentoval nákup generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Y Softu Václav Muchna.

Prozatím zmínil některé synergie, které mohou oběma firmami pomoci zefektivnit provoz. "Ve výrobě hardwaru určitě pomůže společný nákup součástek a tím snížení výrobních nákladů. Elektroniku pro be3D tiskárny bude vyrábět naše výrobní linka. be3D využije i naši logistiku," upřesňuje.

Ačkoli na první pohled vypadá obchod jako akvizice, obě strany jej prezentují jako investici. "Ve skutečnosti podíl neodkupujeme, ale do be3D vkládáme uvedené prostředky, zejména formou navýšení základního kapitálu. To naředí stávající Davidův (myšlen David Miklas, zakladatel a majitel be3D) podíl, který získá Y Soft," vysvětlil pro HN transakci Muchna.

Zakladatel a šéf be3D David Miklas označuje také získané prostředky, které využije na postavení nové výrobní linky nebo nábor nových zaměstnanců, za takzvané "smart money". A to i přesto, že podíl ve firmě koupil mateřský Y Soft a nikoli jeho venture kapitálová odnož.

Miklas, který povede firmu i nadále, to zdůvodňuje tím, že spojení s Y Softem posune be3D dál. "V podstatě lusknutím prstu jsme se rozšířili na celosvětový trh," naráží na fakt, že Y Soft má zastoupení na všech kontinentech, čehož teď bude moci využívat i be3D. Navíc je součástí dohody i mentoring od specialistů Y Softu a Miklas si hodně slibuje i od navázání vztahů s partnery firmy - výrobci hardwaru pro klasický tisk. "Ti teď totiž čím dál častěji zkoušeíí proniknout i na pole 3D tisku," dodává osmadvacetiletý start-upista.

Zakladatel Miklas by měl po přepisu podílu zůstat 49% majitelem firmy. Už dříve ve struktuře be3D (respektive společnosti Do-IT, která se nyní v be3D transformuje) figurovalo několik takzvaných andělských investorů. Hodnoty těchto transakcí nebyly zveřejněny, Miklas pouze dříve pro Hospodářské noviny uvedl, že šlo o jednotky milionů korun za desítky procent podílu. Z toho vyplývá, že prvotní investoři zhodnotili za necelé dva roky své vklady o úctyhodné stovky procent.

Y Soft totiž nyní koupil podíl za 45 milionů korun a dalších 20 doplatí, pokud splní domluvené cíle na příští rok. Tím hlavním by podle Miklase měl být prodej tří a půl tisíce kusů tiskáren. I přesto, že za letošek se prodeje pohybují pouze ve stovkách kusů a obrat je odhadován na 25 milionů korun, věří Miklas, že cíl je splnitelný.

be3D překonali problém s prvním modelem

Firma be3D vznikla jako Do-IT v roce 2011 a zaměřovala se na outsourcování IT, poskytovala například zákaznickou podporu nebo serverová řešení. Na konci roku 2012 se rozhodli začít "na zelené louce" dělat tiskárny. Kvůli tomu se také přestěhovali z podnikatelského inkubátoru ČVUT do nových a větších prostor na pražské Palmovce.

Ve svém portfoliu mají i tiskárnu, kterou označují za největší sériově vyráběnou na světě, ale jejich stěžejním produktem je menší DeeGreen, která se prodává za 50 tisíc korun. Ta navazuje na předchůdkyni DeeOrange. Ta sice byla první, kterou začali v be3D prodávat ve větším, ale zároveň kvůli technické nedokonalosti často způsobovala provozní problémy a velká část zákazníků ji vrátila.

O této, stále ještě nedávné, zkušenosti dnes mluví Miklas a spol. jako o poučení a zároveň o důvodu, proč už letos nejsou tržby firmy na dvou až trojnásobku, jak předpokládali. "Zaměřili jsme se více na kvalitu než kvantitu a investovali mnoho úsilí do inovace nové tiskárny," říká Miklas s tím, že v blízké době plánuje představit další model.

Druhá akvizice Y Softu za poslední dobu

Y Soft je brněnská společnost, kterou Václav Muchna před 14 lety založil jako start-up. Zabývá se poskytováním tiskových řešení pro firmy. Mezi její klienty patří 10 firem z amerického žebříčku Fortune 500 a přibližně 70 procent z žebříčku Czech Top 100. V posledním finančním roce utržila firma téměř půl miliardy korun. Zaměstnává celosvětově přes 250 lidí.

Koupě podílu v be3D není pro firmu prvním podobným obchodem za poslední dobu. Loni totiž koupila za 1,5 milionu dolarů konkurenční australskou firmu Equitrac Systems of Australia.