Po srpnovém propadu, který způsobily posunuté celozávodní dovolené u velkých průmyslových výrobců, je tento klíčový sektor české ekonomiky zpět v růstu. V září se mu podařilo navázat na předsrpnový příznivý vývoj a objem produkce tak po očištění od různého počtu pracovních dnů vzrostl o 5,6 procenta. Září mělo ve srovnání se srpnem o jeden pracovní den více.

"Zářijové výsledky potvrdily naše očekávání, že za slabým srpnem stály především dovolené a nikoliv útlum poptávky," potvrdil Petr Dufek, vedoucí makroekonomických analýz ČSOB. Růst už tradičně táhly automobilky, jejichž výkon v meziročním srovnání vyskočil o téměř 12 procent. Největší pokles - o více než 7,5 procenta, naopak zaznamenala farmacie.

Data Českého statistického úřadu také ukázala, že zdrojem odbytu pro české průmyslové firmy se začínají stávat čím dál více domácí zákazníci. Zatímco hodnota zakázek ze zahraničí vzrostla o necelých 11 procent, u domácích byl tento nárůst více než dvojnásobný a činil 22,9 procenta.

"Zářijový příznivý růst odpovídá i zářijovému nárůstu indikátoru nákupních manažerů. Nicméně bylo by překvapující, kdyby se zpomalující průmyslová produkce v Německu nezačala pomalu projevovat i v tuzemské průmyslové výrobě, v příštích měsících tak lze očekávat mírné zpomalení dynamiky růstu, hodnoty však budou stále příznivé," upozornil Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

"Od průmyslu můžeme očekávat pozitivní výsledky i v dalších měsících, neboť nové zakázky opět výrazně rostou. Týká se to především automobilek, výroby elektroniky a elektrických zařízení. Průmysl si tak i nadále udržuje pozici lídra či motoru české ekonomiky a silně se tak podílí i na letošním ekonomickém růstu země," domnívá se Dufek.

Firmy v září zaměstnávaly o dvě procenta více pracovníků než ve stejném měsíci předchozího roku. Hrubá mzda těchto zaměstnanců se zvýšila o 2,7 procenta na 26 416 Kč.

Růstu se dočkalo i stavebnictví

Produkce tohoto několik let těžce zkoušeného sektoru se v září meziročně zvýšila o více než osm procent, po očištění od vlivu různého počtu pracovních dnů.

"Zlepšení výkonu českého stavebnictví pomáhá zejména růst objemu zadaných veřejných zakázek. Stát za první tři čtvrtletí letošního roku zadal stavebním firmám zakázky za více než 88 miliard korun, což je nárůst o 22,7 % oproti minulému roku," komentuje výsledky Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Ten v roce 2015 očekává další a již výraznější zlepšení výkonu českého stavebnictví. "Růst by měla zejména výstavba infrastruktury, na kterou jsou již rozpočty připravené. Možnou brzdou a výrazným rizikovým faktorem je ale nedostatek přidělených projektů. Za první tři čtvrtletí roku 2014 se snížil objem zadaných projektových zakázek až o více než čtvrtinu (26,3 %)," upozorňuje Vacek.

Stavebnictví stále trápí následky několikaleté recese a projevuje se to i na počtu pracovníků. Ten se v září meziročně snížil o více než tři procenta. Těm zbývajícím se ale zvýšila průměrná mzda, která přesáhla 30 000 korun.