Komerční banka navýšila svůj čistý zisk za letošní tři čtvrtletí meziročně o jedno procento. V období od ledna do září vydělala 9,7 miliardy korun. Její čtvrtletní zisk téměř 3,3 miliardy korun překonal očekávání analytiků, kteří bance předpovídali výdělek ve výši 3,1 miliardy. K růstu zisku přispělo navýšení vkladů o více než 10 procent i fakt, že si klienti banky brali více půjček. 

"V rozhovorech s našimi podnikovými klienty vnímáme jejich zvyšující se chuť investovat a financovat svůj růst s pomocí úvěrů," uvedl v dokumentu o výsledcích skupiny KB Albert Le Dirac'h, generální ředitel KB. Zároveň ale upozornil, že skupina vnímá rizika zpomalení ekonomiky v eurozóně i napjatou situaci na Ukrajině.

"Čistý úrokový příjem navzdory nízkým sazbám v ekonomice zůstává solidní, meziročně vzrostl o 1,9 procenta podpořen vyššími objemy," uvedl Tomáš Tomčány z Patria Finance. Zároveň dodal, že tento příjem vzrostl o 1,5 procenta více, než se očekávalo. 

Banka překonala očekávání analytiků i ve výši tržeb. Ve třetím kvartále její tržby dosáhly 7,7 miliardy korun, přičemž experti počítali s tržbami ve výši 7,5 miliardy. 

Od začátku roku do konce září stoupl také ukazatel kapitálové přiměřenosti, což je podíl kapitálu banky na rizikově vážených akciích. "Silná kapitálová pozice banky by mohla vést ke zvýšení výplatního poměru v příštím roce a tedy k růstu vyplácené dividendy. Ta by mohla být nad horní hranici dosavadního cíle 60-70 procent. KB si současně udržela vysokou kvalitu úvěrového portfolia, podíl sledovaných úvěrů se pohybuje na stabilní úrovni 5,5 %," okomentoval výsledky Michal Putna ze serveru Patria Online.  

A podle agentury Bloomberg finanční ředitel Komerční banky ve čtvrtek oznámil, že v příštím roce by dividendový výplatní poměr mohl být mezi 70-100 procenty. 

Počet úvěrů podle banky stoupl o čtyři procenta na 494,7 miliardy korun. Klienti si za tři čtvrtletí u banky také uložili o 12 procent více peněz. Objem vkladů tak vzrostl na 662,8 miliardy korun. Díky růstu těchto dvou položek vzrostly čisté úrokové výnosy banky o 0,8 procenta na více než 16 miliard korun. Naopak výnosy z poplatků klesly o pět procent na pět miliard korun. Příjmy z poplatků klesly u vkladů a také u poplatků za transakci.

"Se zlepšující se důvěrou spotřebitelů se mírně zvyšovalo tempo růstu úvěrů občanům, ale podobně zrychloval i růst úspor domácností v bankách i podílových a penzijních fondech, a v životním pojištění," uvedla banka. 

Meziročně skupina získala za prvních devět měsíců v roce o 2,6 procenta více klientů. Momentálně jich má samotná banka přes 1,6 milionu. Více než 250 tisíc z nich jsou podnikatelé nebo firmy. 

V přepočtu na akcii byl zisk Komerční banky za tři čtvrtletí 341 korun na akcii. Ve stejném období v minulém roce to bylo 337 korun. Akcie skupiny na pražské burze vzrostly ve čtvrtek od začátku obchodování o 1,17 procenta

Société Générale zvýšila zisk o více než polovinu

O něco více stoupl zisk mateřské firmě Komerční banky, francouzské Société Générale. Ve třetím čtvrtletí skupina vydělala 838 milionů eur (asi 23,2 miliardy korun). Její zisk tak meziročně stoupl o téměř 57 procent. 

Hospodaření podpořil pokles rezerv na ztrátové úvěry, který vyrovnal i slabší příjmy divize drobných bankovních služeb ve Francii a z obchodování s akciemi. Banka, která v České republice ovládá Komerční banku, o tom informovala v prohlášení na svých webových stránkách.

Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali v průměru zisk 794,7 milionu eur. Rezervy na ztrátové úvěry se meziročně snížily o 41 procent.

Příjmy bez mimořádných položek klesly o 1,8 procenta na 5,9 miliardy eur. Slabá poptávka, nízké úrokové sazby a omezení některých poplatků regulačními úřady měly dopad hlavně na výkon divize drobného bankovnictví ve Francii, kde příjmy klesly o 3,2 procenta. V Rusku zůstaly příjmy zhruba beze změny, silně však rostly v Africe. Příjmy z obchodování s cennými papíry se snížily o 25 procent, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru