Česká ekonomika by v příštím roce měla růst o zhruba 2,5 procenta, a to i přes zpomalení růstu v eurozóně. Podpořit by ji měla zejména domácí poptávka. V rozhovoru pro agenturu Reuters to řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Vnějšími riziky pro českou ekonomiku jsou podle něj další kolo vzájemných sankcí mezi Evropskou unií a Ruskem a malý ekonomický růst nebo stagnace v eurozóně.

"Určitě by nás neměl opouštět optimismus ohledně toho, že česká ekonomika poroste i v příštím roce. My v letošním roce počítáme, že ekonomika poroste okolo 2,5 procenta, v příštím roce očekáváme, že by minimálně měl ten růst kopírovat vývoj v letošním roce," řekl Sobotka.

Podobnou prognózu vyslovila v úterý Evropská komise, která předpokládá pro letošek v Česku stejný růst hrubého domácího produktu (HDP) jako předseda vlády. Pro roky 2015 a 2016 EK čeká růst o 2,7 procenta.

Naopak v celé Evropské unii i v eurozóně předpokládá komise letos slabý hospodářský růst o 1,3, respektive o 0,8 procenta HDP. Příští rok by měl růst zrychlit na 1,5 procenta pro EU a 1,1 procenta pro země platící eurem. "Pokud se to naplní, tak by to v zásadě nemělo ovlivnit naše očekávání, která máme z pohledu růstu v České republice," podotkl Sobotka.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru