Slovenská ekonomika bude v příštích dvou letech zrychlovat tempo ekonomického růstu. Vyplývá to z nejnovější prognózy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která zároveň vybídla zemi k dalším reformám.

Slovenské hospodářství podle OECD v příštím roce poroste o 2,8 procenta ve srovnání s růstem 2,6 procenta odhadovaným na tento rok. V roce 2016 by měl hrubý domácí produkt země přidat 3,4 procenta, uvedla OECD ve zprávě, která byla zveřejněna u příležitosti dnešní návštěvy generálního tajemníka organizace Ángela Gurríy na Slovensku.

"Slovenská ekonomika se zotavila z globální finanční krize a její růst překonal předkrizovou úroveň výrazněji než u většiny ostatních evropských zemí, ale úspěch není sdílen napříč celou zemí. Na zatraktivnění ekonomické aktivity v zaostávajících regionech a na zachování dynamiky Bratislavy jsou zapotřebí komplexní reformy," uvedl Gurría.

Po schůzce se slovenským premiérem Robertem Ficem generální tajemník OECD také upozornil na vysokou míru nezaměstnanosti na Slovensku a na velký počet mladých lidí bez práce.

Nezaměstnanost na Slovensku v září klesla na 12,44 procenta. Dostala se téměř na čtyřleté minimum, ale dlouhodobě se drží nad průměrem EU.

OECD doporučila Slovensku například reformu a investice do vzdělávání, poskytování pobídek k zavádění nových technologií a inovací, jakož i zlepšení silniční a železniční infrastruktury. Kromě toho by Bratislava měla podle organizace zlepšit podnikatelské prostředí, pokračovat v boji proti korupci a podpořit rozvoj nájemného bydlení, aby si lidé z méně rozvinutých regionů mohli hledat práci v prosperující západní části Slovenska.

"K dosažení pokroku je potřeba zlepšit vzdělávání a inovace, zaměřit se na zaostalejší regiony, protože vyšší produktivita je jedinou cestou ke zvýšení platů," poznamenal Gurría.

"Pokládám doporučení OECD za velmi podnětné a v podstatě se strefujeme do sfér, na kterých intenzivně pracujeme. Mohu hovořit především o potřebě zkvalitnění vzdělávání," dodal před novináři Fico, který také připomněl probíhající reformu veřejné správy, jež má kromě jiného přiblížit úřady občanům.

Zrychlování tempa ekonomického růstu Slovenska očekává v nejnovější prognóze také Evropská komise. Výhled EK, který byl zveřejněn v úterý, počítá s tím, že v příštím roce HDP země stoupne o 2,5 procenta a v roce 2016 až o 3,3 procenta v porovnání s letošním růstem o 2,4 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru