Strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) vyhlásili stávku v osobní dopravě od čtvrtečních 02:00 do pondělních 04:00 SELČ.

Několikadenní protestní akce zasáhne regionální i dálkové vlaky. Patrně se projeví rovněž na spojení Německa s Českem, stejně jako předchozích pět kratších stávek na německé železnici, které strojvůdci uspořádali od konce srpna.

Odborový svaz strojvůdců (GDL) informoval o vyhlášení stávky v úterý v tiskovém prohlášení.

Protestní akce je podle svazu přímý důsledek krachu dvoutýdenních jednání mezi odbory a vedením DB, kdy se strany nedokázaly shodnout na pracovních podmínkách strojvůdců a na postavení svazu GDL uvnitř železničního koncernu.

Nadcházející stávka bude vůbec nejdelší v historii DB. V osobní dopravě potrvá 98 hodin, o 26 hodin víc než dosud nejdelší protestní akce strojvůdců v listopadu 2007. V nákladní dopravě bude nadcházející protest ještě delší, členové GDL zastaví práci už ve středu v 15 hodin a obnoví ji až společně se strojvůdci osobních vlaků.

Spor mezi strojvůdci a vedením DB je dlouhodobý. Svaz GDL zpočátku požadoval především zvýšení platů o pět procent a zkrácení pracovní doby o dvě hodiny týdně.

Nyní se průměrný plat strojvůdců pohybuje v závislosti na odpracovaných letech mezi 36 000 a 46 000 eur (998 000 a 1,27 milionu korun) ročně. Strojvůdci u DB pracují 39 hodin týdně.

Po ústupcích obou stran v platové oblasti se ale jednání mezi odbory a vedením DB zasekla na sporu o postavení GDL v rámci DB. Svaz žádá, aby ho koncern uznal jako jediného zástupce strojvůdců, průvodčích i zaměstnanců jídelních vozů.

Za strojvůdce GDL vyjednává dlouhodobě, zbývající profesní skupiny v rámci Deutsche Bahn dosud zastupoval odborový svaz EVG, který má mezi nimi více členů než GDL a celkově zastupuje víc zaměstnanců železničního dopravce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru