Německé automobilce BWM ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 1,2 procenta na 1,31 miliardy eur (36,4 miliardy korun) a mírně zaostal za očekáváním analytiků. A to i přes to, že prodej rostl. Výrobce luxusních aut to vysvětluje vyššími daněmi.

Agentura DPA však upozornila, že ani zisk před zdaněním výrazněji nerostl, zvýšil se pouze o 1,2 procenta. BMW je největším prodejcem luxusních aut na světě.

Analytici dotazovaní agenturou FactSet čekali zisk 1,36 miliardy eur. Firma dodala, že zaplatila na daních o 40 milionů eur více než loni. Příjmy se zvýšily o 4,5 procenta na 19,6 miliardy eur. Automobilka po celém světě prodala téměř 510 tisíc aut, o 5,8 procenta více než loni.

Automobilka však upozornila, že její provozní zisk vzrostl o 17 procent na 2,26 miliardy eur. Růst podpořila poptávka po sportovně-užitkových vozech, jako je model X5, která vyrovnala slabý prodej elektrických vozů.

BMW současně potvrdila výhled na celý letošní rok, podle kterého má zisk před zdaněním překonat loňských 7,9 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru