Maďarský parlament v pondělí schválil zákon, který umožňuje urychlit stavbu plynovodu South Stream, kritizovanou Evropskou komisí, a obejít tak příslušné řízení v Evropské unii. Informovala o tom agentura DPA.

Návrh právního předpisu schválil zákonodárný sbor díky hlasům poslanců vládnoucí strany Fidesz premiéra Viktora Orbána.

Normativní akt nyní povoluje stavbu plynových potrubí rovněž firmám, které nemají příslušné provozní povolení.

Podle expertů je zákon ušitý na míru maďarsko-ruské společnosti, která má na starosti výstavbu maďarského úseku plynovodu South Stream a kterou bude kontrolovat ruský plynárenský koncern Gazprom.

Plynovodem má putovat ruský plyn pod Černým mořem, přes Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Slovinsko až do Itálie.

Moskva chce tímto způsobem obejít Ukrajinu, přes kterou je nyní ruský plyn hlavně dodáván do Evropy. Evropská komise projektu vytýká mimo jiné to, že ruský Gazprom má být jak dodavatelem plynu, tak i provozovatelem plynovodu.

Předseda maďarské vlády Orbán se v poslední době stále více otevírá Rusku. Tento jeho posun se znepokojením sledují Evropská unie a Spojené státy, poznamenala DPA.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru