Německému výrobci luxusních aut Audi vzrostl za devět měsíců letošního roku zisk téměř o 10 procent na 3,4 miliardy eur (94,5 miliardy korun). Automobilka, která je stejně jako česká Škoda Auto součástí největší evropské automobilové skupiny Volkswagen, v prohlášení dodala, že je na nejlepší cestě splnit svůj cíl prodeje vozů na letošní rok.

Celkem plánuje Audi letos prodat rekordních 1,7 milionu vozů. Do konce září její prodej stoupl téměř o 10procent na 1,3 milionu vozů. Obrat se zvýšil o 6,3 procenta na 39 miliard eur.

Agentura Reuters však upozornila, že ziskovost Audi v samotném třetím čtvrtletí klesla. Důvodem byly výdaje na továrny a modely. Provozní zisk sice ve čtvrtletí vrostl o 5,5 procenta na 1,16 miliardy eur, podíl zisku na tržbách se však snížil na 9,2 procenta z loňských 9,4 procenta. Konkurenční firmě Mercedes naopak marže rostla.

Audi utratilo více než jednu miliardu eur za nové závody v Mexiku a Brazílii. V letošním roce možná poprvé výroba v zahraničí překoná výrobu v Německu. Celkem chce automobilka do roku 2018 investovat do vývoje modelů, továren a nových technologií 22 miliard eur.

Audi se na celkovém zisku skupiny Volkswagen podílí zhruba 40 procenty. V roce 2011 překonalo v prodeji Mercedes-Benz a stalo se druhým největším výrobcem luxusních aut na světě za BMW. Do roku 2020 pak chce odsunout BMW na druhou pozici a stát se jedničkou na trhu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru