Čínská společnost CEFC by díky smlouvě o strategické spolupráci uzavřené s finanční skupinou J&T mohla získat třetinový podíl v J&T Bance.

Čínská firma by za podíl mohla zaplatit skoro 700 milionů eur (asi 19,4 miliardy korun). S odkazem na aktéry dohody o tom informuje týdeník Euro.

Vzhledem k tomu, že má jít o vstup prostřednictvím navýšení kapitálu, výrazně by vzrostla úvěrová kapacita banky, píše Euro. Mohlo by jít až o 200 miliard korun, dodává.

Česko-slovenská skupina J&T uzavřela smlouvu o strategické spolupráci s čínskou CEFC minulý týden. Její zástupci se jako součást podnikatelského doprovodu zúčastnili návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Číně.

CEFC byla založena jako soukromá firma v roce 1980. Je šestou největší společností v Číně, která je v soukromém vlastnictví, a zároveň jednou z největších korporací na světě, která se zabývá mimo jiné finančnictvím, energetikou či infrastrukturou.

Její obrat podle žebříčku Fortune Global 500 dosáhl 33,6 miliardy dolarů. Investuje mimo jiné do ropného a plynárenského průmyslu na Blízkém východě nebo ve střední Asii, kromě toho vlastní a provozuje zásobníky a tranzitní stanice v přístavech v Latinské Americe, Evropě a jihovýchodní Asii.

J&T Finance Group vznikla v roce 1995. Do skupiny patří vedle J&T Banky řada dalších firem, zaměřených například na investice a správu aktiv.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru