Růst aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v říjnu překvapivě zpomalil. Jeho tempo tak bylo nejslabší za posledních pět měsíců. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky zveřejnil čínský statistický úřad. Čínské firmy se podle průzkumu potýkají s růstem nákladů a pomalejším přílivem zakázek.

Index aktivity klesl na 50,8 bodu ze zářijových 51,1 bodu. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s nepatrným nárůstem na 51,2 bodu. Hodnota indexu nicméně zůstala nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

"Mírný pokles říjnové hodnoty indexu ukazuje, že hospodářský růst stále čelí určitým negativním tlakům," uvedl analytik Čang Li-čchün z čínské federace pro logistiku a nákup. Dodal však, že ekonomiku by měla podpořit nová stimulační opatření, která vláda představila v uplynulých měsících.

Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 7,3 procenta, což představuje nejslabší tempo za pět let. Oficiálním cílem vlády je dosáhnout v celém letošním roce hospodářského růstu 7,5 procenta.

Peking dal nicméně najevo, že je připraven tolerovat slabší růst, pokud to nebude mít negativní dopady na trh práce. Vláda se nyní snaží omezit závislost ekonomiky na investicích a zahraničním obchodu a podporovat hospodářský růst založený na domácí spotřebě.

Čína je druhou největší ekonomikou na světě po Spojených státech. Slabší růst v Číně by mohl mít negativní dopady na další ekonomiky, a to jak v Asii, tak ve zbytku světa. Čína je v posledních letech hlavním motorem růstu světového hospodářství a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží.