Obchody v multifunkčním komplexu Quadrio nad stanicí metra Národní v Praze se v pátek otevřely pro zákazníky. Nájemci kanceláří se nastěhují po Novém roce, také majitelé luxusních bytů je převezmou v lednu či únoru příštího roku. Výstavba budovy je jedním z největších stavebních zásahů v centru města v poslední době.

"Celkem je pronajato 99 procent obchodních ploch, volné jsou už jen některé menší stánky," uvedl výkonný ředitel investora CPI Property Group Zdeněk Havelka. Ze 16 400 metrů čtverečních kanceláří zbývá podle Havelky pronajmout jeden a půl patra, svého nájemce tak má zhruba 80 procent kanceláří.

Jména firem, které se do budovy po Novém roce přestěhují, nechtěl Havelka prozradit. Známý tak zůstává jeden nájemník – své sídlo z Václavského náměstí do Quadria přesune sám investor, společnost CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka.

Součástí projektu je 13 luxusních bytů, které jsou zkolaudovány, ale dělníci v nich ještě dokončují poslední úpravy. Původně bylo bytů více, ale kupci měli zájem o větší byty, proto investor některé z nich spojil v jeden.

Rozlehlá stavba na místě bývalé proluky a parčíku u Spálené ulice už během své přípravy vyvolávala četné kontroverze. Stavba podle návrhu studia Cigler Marani Architects měla být původně dokončena v roce 2010. Inicioval ji podnikatel Sebastian Pawlowski, třímiliardový projekt dokončila skupina CPI Property Group.

Archeologové pod stavbou nalezli gotické sklepy i židovské náhrobky

Práce na stavbě začaly v roce 2008, prodloužily je problémy kolem archeologického průzkumu, který je ze zákona povinný v podobných lokalitách. Stavitel půl roku například archeologům dlužil milionové částky za průzkum. Archeologové na místě zjistili cenné nálezy, odhalili mimo jiné neporušené gotické sklepy a doklady osídlení místa již z raného středověku a navrhli celou lokalitu prohlásit za kulturní památku. To by pro majitele znamenalo nutnost nálezy zachovat, a tedy třeba omezit kapacitu podzemních garáží.

Archeologové nalezli také židovské náhrobní kameny, na nichž i po více než 500 letech byly zachovány malované předlohy pro vytesání písmen. Byly sekundárně použité jako stavební materiál, blízký židovský hřbitov na místě dnešní Vladislavovy ulice byl zrušen v 15. století. Samotné hroby se ale na místě výstavby Quadria nenašly. Archeologický výzkum památkáři považovali za jedny z nejdůležitějších vykopávek v historickém centru města posledních let.

Ministerstvo kultury gotické sklepy koncem roku 2010 za památku prohlásilo, investor se proti tomu však odvolal a tehdejší ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a STAN) prohlášení zrušil. Celou dobu, asi rok a půl, bylo místo odkryté a nálezy poškozovalo počasí.

V té době, tedy v polovině roku 2011, do projektu Copa Centrum vstoupila CPI, když v něm koupila poloviční podíl. Besserovo ministerstvo pak prohlásilo za kulturní památku jen polovinu gotických sklepů, čímž vyhovělo přání majitele pozemku.

Odborníci se proti verdiktu ohrazovali dalšími opravnými prostředky, definitivně ho ale stvrdila Besserova stranická nástupkyně Alena Hanáková.

Během stavby budovy, kterou nový majitel CPI přejmenoval na Quadrio, byla dva roky zavřená stanice metra Národní. Dnes je součástí Quadria. V podobě, v jaké Quadrio vzniklo, podle magistrátu kvůli novým Pražským stavebním předpisům již v budoucnu nebude možné stavět.

V médiích dříve zaznělo, že magistrát pozemky, na nichž dnes Quadrio stojí, prodal v roce 2007 Sebastianu Pawlowskému nebývale levně, třikrát levněji než volný pozemek jen o pár metrů dál na Národní třídě. Pawlowski byl v té době spojován s vedením hlavního města. Jeho firmy například magistrátu pronajímaly Škodův palác.