Americká finanční skupina Citigroup snížila svůj čtvrtletní zisk o 600 milionů dolarů. Právě tyto peníze totiž použila na právní náklady spojené s vyšetřováním organizace v různých kauzách. Podle listu Financial Times (FT) je částka spojena s vyšetřováním v Británii. Podobnou částku tam zaplatila i britská Barclays.

Tamní regulační finanční úřad (FCA) tvrdí, že Citigroup údajně manipulovala s devizovým trhem. A stejně jako jí, tak i ostatním pěti velkým mezinárodním bankám hrozí pokutami. Dohromady by mohly dosáhnout až 2,4 miliardy dolarů. 

Čistý zisk společnosti byl ve třetím čtvrtletí 3,4 miliardy dolarů. V přepočtu na akcii to bylo 1,07 dolaru. Po odečtení 600 milionové položky zisk klesl na 2,8 miliardy dolarů. A po přepočtení na akcii klesl pod dolar na 0,88 centu za akcii.

Po oznámení o snížení výdělku klesly také akcie společnosti o dvě procenta na 52,07 dolaru za akcii. Nyní ovšem na americkém trhu opět stouply.   

Podle analytika z Bernstein Research, kterého citovala agentura Reuters, se totiž nic tak závažného nestalo. Poplatek sice zasáhl do výše zisku a měl vliv také na cenu akcií, nicméně Citigroup může v následujících pěti kvartálech utržit až 28 miliard dolarů, čímž tuto platbu hravě pokryje. 

Britský regulátor banky obvinil ze systémových a kontrolních selhání na devizových trzích. Podle něj finanční instituce nemají dostatečnou kontrolu nad tím, aby zabránily chybám v podnikání s devizami. Regulační úřad ale podle FT uvedl, že se zaměří spíše na selhání zaměstnanců, než aby postihl pokutami za manipulaci celé banky. 

Ty už přitom samy v minulosti své zaměstnance vyšetřovaly za podobná pochybení a část z nich propustily nebo odešli dobrovolně, uvádí FT.

Citigroup ale není vyšetřována jen ve Velké Británii. Obvinění úřadů čelí také ve Spojených státech nebo ve Švýcarsku. V Británii je navíc vyšetřována v kauze LIBOR za údajnou manipulaci s klíčovými úrokovými sazbami. V USA zase dostala pokutu ve výši 7 miliard dolarů za prodej cenných papírů krytých rizikovými hypotékami před finanční krizí. 

Skupina také nedávno sdělila, že ukončí činnost v oblasti drobného bankovnictví v České republice a na deseti dalších světových trzích. V Česku se zaměří pouze na firmy.