Generální ředitel firmy Apple Tim Cook se otevřeně přiznal ke své homosexuální orientaci. Šéf technologického gigantu zveřejnil ve čtvrtek na serveru Businessweek.com text, kde vysvětluje svůj krok a důvody, které ho k němu vedly.

"I když jsem nikdy nepopíral svoji sexualitu, veřejně se k ní přiznávám až nyní. Takže ať je to jasné: Jsem hrdý na to, že jsem gay, a domnívám se, že být gayem je jeden z největších darů, které mi Bůh dal," píše ve svém textu Cook.

Nástupce Steva Jobse v čele Applu se již dříve vyjadřoval k otázkám týkajícím se práv gayů a leseb. Naposledy v úterý veřejně zkritizoval americký stát Alabama za malou snahu v prosazování práv homosexuálů. Loni v prosinci také promluvil o diskriminaci a rasismu na půdě OSN.

"Po celá léta jsem byl k mnoha lidem otevřený ohledně své sexuální orientace. Spousta kolegů v Applu ví, že jsem gay, a nezdá se, že by kvůli tomu se mnou jednali odlišně," píše ve svém textu Cook, který zmiňuje i Martina Luthera Kinga v souvislosti s bojem za rovnoprávnost.

"Být gayem mi umožnilo hlouběji pochopit to, co znamená být v menšině," vysvětluje Cook. "Nepovažuji se za aktivistu, ale uvědomuji si, jak nyní těžím z obětí jiných lidí. Pokud tedy zveřejnění, že generální ředitel Applu je gay, někomu pomůže vyrovnat se s tím, kým je, osamělým lidem přinese útěchu nebo inspiruje jiné, aby trvali na boji za rovnoprávnost, pak to rád vyměním za odhalení části svého soukromí," dodává muž, který byl loni podle magazínu Forbes devatenáctým nejmocnějším člověkem na světě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru