Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť za devět měsíců vzrostl o 4,4 procenta na 261 miliardy rublů (132,6 miliardy Kč). Hospodaření podle prohlášení společnosti podpořilo zvýšení těžby. V samotném třetím čtvrtletí však zisk firmy prudce klesl kvůli slabšímu rublu a poklesu cen ropy.

Rosněfť kontroluje stát a nyní čelí sankcím, které na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině uvalily západní země. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že v samotném třetím čtvrtletí firma vykáže ztrátu 3,6 miliardy rublů. Firmě se ale podařilo udržet zisk, který však prudce klesl na jednu miliardu rublů z 172 miliard rublů v předchozím čtvrtletí. Prudké oslabení rublu vůči dolaru snížil zisk ve čtvrtletí o 95 miliard rublů.

Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů zisk Rosněfti za leden až září stoupl o 34 procent na 411 miliard rublů. Příjmy se za devět měsíců roku zvýšily o 25,4 procenta na 4,2 bilionu rublů. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy hmotného a nehmotného jmění vzrostl o 28,9 procenta na 869 miliard rublů zvláště díky snížení nákladů a lepší efektivitě těžby. Těžba se zvýšila o pět procent.

Rosněfť je vysoce zadlužená kvůli loňskému převzetí britsko-ruské ropné firmy TNK-BP. Dluh firmy na konci září činil 1,77 bilionu rublů. Britská společnost BP má díky prodeji svého podílu v TNK-BP v Rosněfti podíl 19,75 procenta.

Zisk klesl i nestátnímu Novateku

Čistý zisk klesl i společnosti Novatek, která je největší nestátním těžařem plynu v Rusku. Ve třetím čtvrtletí její zisk klesl o 67,5 procenta na 7,6 miliardy rublů (3,9 miliardy Kč). Propad způsobil pokles rublu vůči dolaru, uvedla společnost. Novatek spoluvlastní spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina a je terčem sankcí, které na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině uvalily západní země.

Výsledky zaostaly za očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali v průměru zisk 7,7 miliardy rublů. Vývoj směnných kurzů snížil zisk firmy o šest miliard rublů. Příjmy však stouply o 12,5 procenta na 85,1 miliardy rublů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru